Lista bestsellerów i kitów w naszych finansach
Obyś żył w ciekawych czasach - mówi stare przysłowie. W świecie finansów mocnych wrażeń mieliśmy aż nadto. Niestety, nie tylko tych pozytywnych. Które były najważniesze wg "Gazety Wyborczej".
22.12.2008 | aktual.: 23.12.2008 08:03
Na początek lista bestsellerów:
1. Rząd deklaruje euro w 2012 r.
Deklaracje zastąpione zostały konkretną datą i to od razu sensacyjną - 2011 rok. Nieco później okazało się, że będzie to jednak 2012 r. ale i tak decyzja nosiła znamiona sensacji.
2. Zyskowne obligacje
7,5 proc. odsetek dają w pierwszym roku obligacje dziesięcioletnie.
Dwa słowa: _ kryzys finansowy _ i wszysko jasne. Polacy postawili na bezpieczeństwo swoich pieniędzy.
3. Wysokoprocentowe lokaty bankowe
Z jednej strony lament bankowców, z drugiej radość klientów, którzy zakładają masowo lokaty. Rok temu wydawało się, że 6 proc. to już łaska jaśnie pana bankowca. Okazało się, że dają i 10 proc. A może i więcej...
4. Bezpiecznie jak na bankowym koncie
Od 28 listopada Bankowy Fundusz Gwarancyjny zapewnia jednak 100 procentowe bezpieczeństwo depozytu bankowego do sumy 50 tys. euro.
Dużo? Irlandia, Austria, Niemcy i Słowacja zagwarantowały bez limitu oszczędności swoich obywateli.
5. Inflacja przestała straszyć
W sierpniu było 4,6 proc. a w listopadzie 3,7 proc.
To wpływ kryzysu, jeden z niewielu pozytywnych.
Kity
1. Fundusze inwestycyjne - wielkie rozczarowanie
Są ludzie, którzy już nigdy w życiu nie wpłacą żadnych pieniędzy na fundusze inwestycyjne. Kryzys uzmysłowił, że nic wiecznie nie rośnie - niby wszyscy to wiedzieli, ale jak się okazało nie do końca. Maszynka do zarabiania przestała działać.
2. Franek idzie w kimono
80 proc. mieszkań kredytowane było walutą alpejskiego państwa. Wielu nigdy jej nawet nie widziało, ale nie nie musieli. Rata niższa o jedną trzecią niż ta w złotówkach była wystarczającą zachętą. I przyszedł kryzys... rata nadal jest niższa, ale mało który bank udziela już kredytów we frankach.
3. Krzywe szklane kule w JP Morgan i u innych
Pomylili euro z dolarem... Kryzys naprawdę ogarnął świat.
4. Walutowy zawrót głowy z opcjami.
Każdy chciał zarobić. I firmy, i banki. A wyszło, jak zwykle. Trwają tajne negocjacje. Trochę wstyd się przyznać, że nie czyta się tego, co się podpisuje.
5. Cuda na GPW
I znowu JP Morgan. Był fixing, było zlecenia za 130 mln i 4,5 proc. WIG 20 w górę, czyli był cud. Konkluzja: mali jesteśmy, mimo wielkich ambicji.
Lista finansowych kitów i hitów na podstawie "Gazety Wyborczej".
Pamiętaj! Podziel się opłatkiem!