Trwa ładowanie...
d1nmyp0

Listeria w kiełbasach z surowego mięsa. Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie

O wykryciu groźnej dla zdrowia i życia bakterii w dwóch produktach firmy Zakład Masarski Różycki i Wilkowski poinformował GIS w ostrzeżeniu publicznym. Feralne produkty trafiły już do klientów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zakwestionowane przez GIS partie surowych kiełbas.
Zakwestionowane przez GIS partie surowych kiełbas. (GIS)
d1nmyp0

Jak informuje GIS, powiatowy lekarz weterynarii w Świeciu ustalił, iż kwestionowanych partii kiełbas nie ma w magazynie zakładowym oraz że sprzedano je klientom indywidualnym poprzez sklepy firmowe lub inne sklepy detaliczne na terenie województwa kujawsko-pomorskiego oraz pomorskiego.

"Nie należy spożywać wskazanych w komunikacie partii produktów" - wskazuje Główny Inspektorat Sanitarny.

Obejrzyj: listerioza – objawy i leczenie

Ostrzeżenie dotyczy dwóch produktów:

  • Kiełbasa surowa Metka Bawarska - numer partii: 20190516, z terminem przydatności do spożycia 30.05.2019
  • Polska w Folii - numer partii: 20190515, z terminem przydatności do spożycia 04.06.2019
d1nmyp0

Producentem obu kiełbas jest PHU Zakład Masarski Różycki i Wilkowski S.c., Miedzno 32A, 86-150 Osie. Zakład ma przydzielony weterynaryjny numer identyfikacyjny 04144008.

Powiatowy lekarz weterynarii w Świeciu zakazał tej firmie produkcji produktów niepoddanych obróbce termicznej do czasu uzyskania zadowalających wyników badań mikrobiologicznych.

Listeria monocytogenes powoduje listeriozę. Jest to choroba zakaźna, której objawy u dorosłych są podobne do grypy. Poza tym powoduje ona wymioty i biegunkę, oraz może spowodować zapalenie opon mózgowych.

d1nmyp0

Szczególnie niebezpieczna jest dla kobiet. Jeśli chorująca jest w ciąży, to może ona poronić. Możliwe są także wady rozwojowe płodu. W niektórych wypadkach listerioza odpowiada za niepłodność.

To właśnie powikłania są najgroźniejsze w zakażeniach Listeria monocytogenes. Przy zapaleniu opon mózgowych śmiertelność może sięgać nawet 70 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1nmyp0

Podziel się opinią

Share
d1nmyp0
d1nmyp0