GIS ostrzega: ta kiełbasa śląska zawiera groźną bakterię. Zobacz jaka
03.07.2018 18:18, aktual.: 04.07.2018 09:38
W jednej z dostępnych na rynku kiełbas śląskich wykryto obecność bakterii Listeria monocytogenes – poinformował Główny Inspektorat Sanitarny. Nawet 30 proc. zakażeń tą bakterią kończy się śmiercią.
GIS wykrył bakterię w kiełbasie śląskiej z szynki ekstra produkowanej w zakładach mięsnych Olewnik-bis. Na co więc trzeba zwrócić uwagę, kiedy weźmiemy do ręki etykietę? Partia produkcyjna, w której wykryto bakterię to 04128, weterynaryjny numer identyfikacyjny to 14190303. Termin przydatności do spożycia: 15.07.2018.
"Zgodnie z przepisami prawa żywnościowego Zakłady Mięsne „OLEWNIK-BIS” Sp. z o.o. poinformowały konsumentów o wycofaniu produktu i możliwości jego zwrotu do miejsca zakupu” – czytamy w komunikacie.
"W trosce o bezpieczeństwo zdrowotne naszych konsumentów zdecydowaliśmy o wycofaniu produktu z rynku z powodu zagrożenia bezpieczeństwa zdrowotnego" - napisał w oświadczeniu producent kiełbasy Olewnik-Bis.
Firma apeluje do klientów, którzy weszli w posiadanie feralnej partii, o zwroty lub kontakt pod specjalnym numerem telefonu. "Jeśli zakupiliście Państwo ten produkt o numerze partii podanym wyżej, prosimy o zwrócenie go do placówki, w której został zakupiony lub kontakt z naszą firmą pod numer telefonu +24 267 46 00.” - czytamy. "Dziękujemy za Państwa wyrozumiałość w tej ważnej sprawie i przepraszamy za spowodowane niedogodności" - pisze Olewnik-Bis na końcu listu.
GIS zaleca niespożywanie kiełbasy, zwłaszcza na surowo.
Za oceanem zakażenia tą bakterią powodują więcej zgonów niż salmonella. U ludzi Listeria monocytogenes powoduje listeriozę. Jest to choroba zakaźna, której objawy u dorosłych są podobne do grypy. Poza tym powoduje ona wymioty i biegunkę, oraz może spowodować zapalenie opon mózgowych.
Szczególnie niebezpieczna jest dla kobiet. Jeśli chorująca jest w ciąży, to może ona poronić. Możliwe są także wady rozwojowe płodu. W niektórych wypadkach listerioza odpowiada za niepłodność.
To właśnie powikłania są najgroźniejsze w zakażeniach Listeria monocytogenes. Przy zapaleniu opon mózgowych śmiertelność może sięgać nawet 70 proc.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl