Trwa ładowanie...
d2engq1
27-11-2014 13:25

Łódź/ Rozpoczął się kongres poświęcony współpracy polsko-afrykańskiej

Ponad stu reprezentantów 24 państw afrykańskich uczestniczy w drugim kongresie POLANDAFRICA, który rozpoczął się w czwartek w Łodzi. Dwudniowa impreza poświęcona jest współpracy gospodarczej Polski z państwami Afryki.

d2engq1
d2engq1

Zdaniem sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Tomasza Jędrzejczaka, wymiana handlowa Polski z Afryką nie jest satysfakcjonująca. "W 2013 r. stanowiła jedynie 1,3 proc. polskiego eksportu i 0,9 proc. importu. Istnieje ogromna przestrzeń do powiększania tej wymiany i uzupełniania jej o wymianę kulturową" - zaznaczył.

Specjalnym partnerem tegorocznej edycji kongresu jest Republika Angoli, która - podobnie jak Polska obchodzi swoje święto narodowe 11 listopada. Jak podkreślił zastępca dyrektora departamentu Afryki i Bliskiego Wschodu MSZ Mirosław Broiło, Angola obchodzi w tym roku 40-lecie niepodległości.

Organizatorzy kongresu zwrócili uwagę, że od ponad 15 lat Afryka pozostaje najszybciej rozwijającym się regionem świata, ze średnią wzrostu przekraczającą 5 proc. rocznie. Przedstawiciel MSZ dodał, że wyrazem uznania dla rosnącego potencjału Afryki jest przyjęcie przez rząd programu "Go Africa".

W tym roku polskie delegacje - w skład których obok dyplomatów weszli przedstawiciele biznesu - odwiedziły Senegal i Ghanę. W najbliższych planach jest nawiązanie bliższych kontaktów z Etiopią i Tanzanią (planowane na jesień wizyty Donalda Tuska nie doszły do skutku z powodu jego rezygnacji ze stanowiska premiera). W przyszłym roku prezydent Bronisław Komorowski ma odwiedzić Angolę i - najprawdopodobniej Republikę Południowej Afryki.

d2engq1

W ramach programu "Go Africa" prowadzona będzie współpraca nie tylko z najsilniejszymi gospodarczo krajami afrykańskimi, jak Maroko, Algieria, Nigeria, Egipt czy RPA, ale także ekspansja na rynki Afryki Środkowej, szczególnie na obszarze Demokratycznej Republiki Konga. MSZ chce utworzyć misję gospodarczą do tego obfitującego w bogactwa naturalne kraju oraz do sąsiadującej z nim Republiki Konga.

Minister spraw zagranicznych Angoli Angela Braganza zaznaczyła, że jej kraj przechodzi obecnie intensywną rozbudowę - powstają nowe drogi, lotniska, infrastruktura społeczna. Angola przyjęła uregulowania prawne, które wspierają gospodarczą współpracę międzynarodową. Minister dodała, że przy udziale specjalistów z Polski powstaje obecnie Akademia Rybołówstwa i Nauk o Morzu w Namibe - największa tego typu placówka naukowa i edukacyjna w Afryce.

Program Kongresu obejmuje sesje plenarne, dyskusje panelowe, spotkania. Jego uczestnicy rozmawiać mają m.in. o Afryce jako wschodzącym rynku, bezpieczeństwie prawnym we współpracy polsko-afrykańskiej, finansowaniu i obsłudze finansowej projektów gospodarczych i wymiany handlowej z Afryką, obsługi logistycznej transakcji handlowych z Afryką.

W ramach imprezy zostanie wydany katalog, który ma umożliwić firmom i organizacjom z Afryki i Polski przedstawienie swoich ofert.

Zaplanowano także m.in. recital ikony angolskiej muzyki - barda Senba Bonga Kwenda i jego zespołu, degustację kuchni Angoli, czy pokaz mody afrykańskiej. Odbędzie się również przegląd filmów afrykańskich "Filmowa Afryka".

Kongres POLANDAFRICA organizowany jest przez Regionalną Izbę Gospodarczą Łódź, Instytut Afrykański oraz Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

d2engq1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2engq1