Trwa ładowanie...
d13vxok
d13vxok
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Łódź/ Za 30 mln zł rewitalizacja ul. Moniuszki i kolejny tzw. woonerf

30 mln zł kosztować ma renowacja dwóch zabytkowych obiektów przy ul. Moniuszki w Łodzi oraz modernizacja tej ulicy - kiedyś zwanej Pasażem Meyera. W odnowionych obiektach powstać ma mediateka, czyli nowoczesne centrum multimedialne, a ulica ma stać się tzw. woonerfem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d13vxok

W ramach projektu, renowacji i modernizacji poddane mają zostać dwa historyczne obiekty - zabytkowa willa i sąsiadująca z nią kamienica. Oba znajdują się obecnie opłakanym stanie. To jedne z kilku zabytków stojących przy dawnym Pasażu Meyera, który do 1905 r. był prywatną ulicą zabudowaną eleganckimi willami, należącą do fabrykanta Ludwika Meyera. Pasaż był pierwszą ulicą w Łodzi, która otrzymała oświetlenie elektryczne. W 1920 r. jego nazwę zmieniono na ul. Stanisława Moniuszki.

Zgodnie z projektem kamienica zostanie nadbudowana i pokryta nowym dachem. Ściany zewnętrzne zostaną częściowo rozebrane i otwarte na dziedziniec tak, żeby razem stworzyły jedną dużą przestrzeń. Elewacje zostaną odrestaurowane, a utracone elementy częściowo odbudowane. Willa wraz z oficyną zostanie rozbudowana, a dziedziniec zadaszony. Rozebrane i odtworzone mają zostać niektóre elementy budowlane willi i oficyny, co umożliwi dostosowanie obiektu do nowych funkcji. Odbudowane zostaną utracone portyki i balkony oraz ogrodzenie, a elewacje zostaną zrekonstruowane. Obiekty zyskają nowe instalacje i wyposażenie.

Jak poinformował dyrektor Biura ds. Rewitalizacji i Rozwoju Zabudowy Miasta Marcin Obijalski, obiekty zyskają nową funkcję, określaną jako mediateka, czyli multimedialne centrum powiązane z biblioteką. W budynkach powstaną też sale wystawiennicze czy audytorium, w których odbywać się mają wydarzenia kulturalne i społeczne. Trwają obecnie przygotowania do opracowania projektu budowlanego, program funkcjonalno-użytkowy dla tych obiektów już powstał.

d13vxok

Sama ulica Moniuszki ma zmienić się w kolejny tzw. woonerf, czyli podwórzec - pojawi się na niej zieleń, a latem ogródki restauracji. Ma być to miejsce przeznaczone głównie dla pieszych, a ruch samochodów będzie znacznie ograniczony. Na ulicę powrócić ma historyczna kostka, a nawet bruk drewniany.

"Będziemy starali się bardzo rzetelnie odtwarzać te wszystkie elementy, które są najbardziej cenne" - dodał Obijalski. Jego zdaniem rekonstrukcja i rewaloryzacja tej przestrzeni pozwoliłaby na jej ożywienie i stworzenie miejsca przyjaznego dla mieszkańców. Dawny Pasaż Meyera ma też być łącznikiem między tzw. Nowym Centrum Łodzi a historycznym centrum miasta i ulicą Piotrkowską.

Pierwsze prace budowalne miałyby ruszyć po przyszłorocznych wakacjach, a zakończenie inwestycji zaplanowano w 2017 roku. Szacuje się, że projekt pochłonie ok. 30 mln zł, a większość pieniędzy ma pochodzić z funduszy unijnych w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Będzie on częścią jednego z ośmiu większych projektów w ramach rewitalizacji obszarowej Centrum Łodzi. Jego wartość szacuje się na 150 mln zł, a miasto chce pozyskać na osiem projektów dot. rewitalizacji całych kwartałów ulic w centrum co najmniej 1 mld zł z UE.

"Opieramy cały program rewitalizacji Centrum Łodzi na finansowaniu w ramach nowej perspektywy unijnej. To olbrzymie środki, które są już częściowo przyznane, choć nie są jeszcze podpisane umowy o dofinansowanie. W ramach takich dokumentów jak Zintegrowane Inwestycje Terytorialne mamy cztery projekty, a w ramach negocjowanego obecnie Kontraktu Terytorialnego - kolejne cztery projekty. O kolejne środki będziemy walczyć" - dodał Obijalski.

d13vxok

Podziel się opinią

Share
d13vxok
d13vxok