Trwa ładowanie...
dpg1tr4
dpg1tr4

Łódzkie/ O przyszłości branży AGD na III Międzynarodowym Forum Producentów

W Polsce w sektorze AGD pracuje ok. 22 tys. osób, a wielkość rynku krajowego tego sektora szacuje się na ok. 8 mld zł. O przyszłość tej branży rozmawiać będą specjaliści na III Międzynarodowym Forum Producentów AGD 20 maja w Pabianicach k. Łodzi.
Share
dpg1tr4

Forum nie przypadkowo zorganizowano w regionie łódzkim, w którym działają uznani producenci z tej branży. Partnerem wydarzenia jest Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna.

Jak poinformował PAP rzecznik ŁSSE Marcin Kwintkiewicz, w Łódzkiem w sektorze AGD działa ponad 40 firm o różnym zakresie specjalizacji. Połowa z nich funkcjonuje na terenach ŁSSE; zatrudniają one ponad 5 tys. osób. Branża AGD uznana została jako strategiczna w planie rozwoju Strefy oraz w Regionalnej Strategii Innowacyjności Województwa Łódzkiego LORIS 2030.

"Tworzymy dla producentów sprzętu gospodarstwa domowego optymalne warunki do rozwoju, o czym mogą zaświadczyć takie firmy jak BSH czy Indesit. Wierzymy, że kolejni inwestorzy pójdą w ich ślady" - przekonuje prezes ŁSSE Tomasz Sadzyński.

dpg1tr4

Podczas Forum z udziałem zagranicznych gości omawiane będą mocne i słabe strony polskiego rynku AGD oraz niezbędne inwestycje, aby sektor nadal dynamicznie się rozwijał i nie dał się wyprzedzić konkurencji. Poruszane mają być także kwestie międzynarodowe związane m.in. z sytuacją na Ukrainie i w Rosji, rosnącą pozycją Turcji oraz możliwościami ekspansji w Azji.

Specjaliści dyskutować będą także o rynku e-commerce i zmianach jakie wymusza on w funkcjonowaniu branży m.in. w procesach logistycznych oraz sposobach pakowania sprzętu.

W Forum wezmą udział m.in. przedstawiciele najważniejszych firmy z sektora AGD, instytucji samorządowych, specjalnych stref ekonomicznych, firm transportowych, ekonomiści i analitycy. Gościem specjalnym będzie prof. Peter Klaus z Boston University.

Według danych CECED Polska - Związku Pracodawców AGD w sektorze w Polsce pracuje ok. 22 tys. osób, z czego ok. 21 tys. osób zatrudniają producenci zrzeszeni w CECED Polska. Reprezentuje on 75 proc. producentów z tej branży.

dpg1tr4

W Polsce działa obecnie 27 fabryk sprzętu AGD. Regionalnie produkcja ulokowana jest w pięciu województwach: dolnośląskim, łódzkim, wielkopolskim, podkarpackim i podlaskim, a najsilniejsze ośrodki to: Wrocław, Łódź i Wronki koło Poznania.

Wielkość rynku krajowego sektora AGD - według CECED POlska - szacuje się na ok. 8 mld zł, w tym 6 mld dla dużego oraz ok. 2 mld zł dla małego sprzętu AGD. Eksport stanowi dla polskich producentów znaczą część przychodów. Jak pokazują dane Eurostatu, w 2013 r. wyniósł on ponad 14 mld zł, co stanowi ponad 2 proc. całego polskiego eksportu. Po uwzględnieniu wpływów z eksportu, branża AGD warta jest ok. 22 mld zł (eksport wraz ze sprzedażą w Polsce za 2013 r.).

Forum Producentów AGD zostało zainicjowane w 2013 r. przez firmę Mller - Dielila Logistik Polska. Partnerem tegorocznego jest ŁSSE, a patronat honorowy objęli: Ministerstwo Gospodarki, Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych PAIiIZ i CECED Polska. Polska Agencja Prasowa jest patronem medialnym wydarzenia.

dpg1tr4

Podziel się opinią

Share
dpg1tr4
dpg1tr4