Łódzkie/ W ŁSSE powstanie fabryka nietypowych płytek ceramicznych
Nietypowe płytki ceramiczne o rozmiarach nawet 3 m na 1 m będą produkowane w nowej fabryce Grupy Paradyż, która powstanie w Sławnie (pow. opoczyński) na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W zakładzie znajdzie zatrudnienie ok. 100 osób.
29.12.2016 14:25
W czwartek ŁSSE podpisała zezwolenie na działalność firmy - to już trzechsetny taki dokument w historii SSE w Łodzi.
"Grupa Paradyż weszła w 28 rok działalności. W ŁSSE jesteśmy już 17 lat. Bez stref ekonomicznych taka polska firma jak Ceramika Paradyż miałaby małe szanse na rozwój, do jakiego udało się nam doprowadzić. Obecnie zatrudniamy 1,7 tys. osób, z rocznej sprzedaży osiągamy 650-700 mln zł i możemy dalej się rozwijać" - podkreślił założyciel i współwłaściciel Grupy Paradyż Stanisław Tępiński.
Jak zaznaczył, do utworzenia nowego zakładu, który powstanie w Sławnie (powiat opoczyński) i będzie zatrudniać ok. 100 osób, grupa przygotowywała się dwa lata. Będzie w nim rozwijać nową, sprowadzoną z Włoch, technologię produkcji płytek ceramicznych, która pojawiła się na rynku trzy lata temu i jest obecnie dostępna jedynie w ok. 10 zakładach na świecie.
"Postaramy się wdrożyć ją już w przyszłym roku. Pozwoli ona na zaoferowanie klientom produktów o naprawdę niepowtarzalnej jakości, designie i takich, z którymi wcześniej nie mieliśmy do czynienia - to m.in. płytki o rozmiarach 3 m na 1 m" - mówi Adam Tępiński, prezes Grupy Paradyż.
Wszystkie zakłady Grupy Paradyż są związane z ŁSSE - obecne zezwolenie na działalność jest ósmym z kolei. Jak twierdzi zarząd firmy, współpraca ta pozwala znacznie zmniejszyć ryzyko biznesowe i łatwiej podejmować decyzje o inwestowaniu w rozwój.
Zdaniem wiceprezesa ds. handlu Grupy Paradyż Piotra Tokarskiego wciąż niewiele osób wie, iż Polska to potęga na rynku produkcji płytek ceramicznych. "Z produkcji płytek znani są Włosi i Hiszpanie, tymczasem Polska zajmuje w tej dziedzinie trzecie miejsce w Europie i jedno z wiodących na świecie" - wyjaśnił.
Ceramika Paradyż eksportuje swoje wyroby do ponad 50 krajów, m.in. do Kanady, Stanów Zjednoczonych, Burkina Faso, Nowej Zelandii. Według Tokarskiego konkurencją dla firmy są nie tylko renomowani producenci z Włoch i Hiszpanii, ale też dostarczyciele taniej ceramiki z Chin, Indii czy Iranu; sprostanie wymaganiom cenowym i jakościowym jest możliwe m.in. dzięki współpracy z ŁSSE.
Zezwolenie na działalność dla Grupy Paradyż było 16. wydanym w mijającym roku. Według wiceprezes ŁSSE Agnieszki Sygitowicz w 2016 r. stworzono na obszarze Strefy ponad tysiąc nowych miejsc pracy, czyli dwa razy więcej niż w roku poprzednim. Nakłady poniesione przez inwestorów wyniosły 1 mld 17 mln zł.
Łódzka SSE zajmuje ponad 1,4 tys. ha w trzech województwach: łódzkim, mazowieckim i wielkopolskim i 33 podstrefach. Do tej pory wydano w niej 300 zezwoleń na działalność dla ponad 150 przedsiębiorstw.