Trwa ładowanie...

Los amerykańskich stóp procentowych w kwietniu jest praktycznie przesądzony

Protokół z marcowego posiedzenia FOMC nie zawierał żadnych informacji, które wpłynęłyby na zmianę oczekiwań rynku, co do trajektorii podwyżek stóp przez Rezerwę Federalną w ciągu roku.

Los amerykańskich stóp procentowych w kwietniu jest praktycznie przesądzonyŹródło: WP.PL, fot: 401(K)2012/Flickr.com (CC BY-SA 2.0)
d2tr4e7
d2tr4e7

W kwietniu stopy procentowe w USA pozostaną bez zmian. Ostatni protokół z posiedzenia Federalnego Komitetu do spraw Operacji Otwartego Rynku (FOMC), decydujący o wysokości kosztu kapitału w Stanach Zjednoczonych, utwierdził inwestorów w tym przekonaniu. Opinię tę potwierdzają również analitycy.

- Protokół z marcowego posiedzenia FOMC nie zawierał żadnych informacji, które wpłynęłyby na zmianę oczekiwań rynku co do trajektorii podwyżek stóp przez Rezerwę Federalną w ciągu roku. Rynek nadal uwzględnia w wycenach jedną podwyżkę w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Wyraźnie odrzucono możliwość podwyżki stóp w kwietniu, ponieważ „sygnalizowałoby to wyższą konieczność, co nie byłoby wskazane" - komentuje John Hardy, dyrektor ds. strategii rynków walutowych Saxo Banku.

Na ostatnim posiedzeniu Fed skorygował swoją prognozę dotyczącą podwyżek stóp procentowych w tym roku. Zgodnie z nią, koszt kapitału za Oceanem ma być podnoszony do końca roku dwukrotnie, a nie tak jak wcześniej prognozowano - czterokrotnie.

- Apetyt na ryzyko umocnił się po potwierdzeniu umiarkowanego stanowiska Fed, przez co nastąpiło ogólne osłabienie dolara, nie tylko względem nadal mocnego jena, ale także względem powiązanych z ryzykiem dolarów surowcowych, a nawet, pod koniec wczorajszego dnia, względem funta - dodał Hardy.

d2tr4e7

Konkretów na temat ewentualnych podwyżek stóp procentowych nie poznaliśmy również podczas czwartkowej dyskusji szefowej Fed z trzema poprzednimi szefami Rezerwy Federalnej.

Zobacz, jak zmieniała się cena dolara w tym roku

- Wypowiedź Janet Yellen była spokojna i wyważona, w przeciwieństwie do tej, którą wygłosiła wcześniej w Klubie Ekonomicznym w Nowym Jorku, po którym nastąpiła silna wyprzedaż amerykańskiego dolara. Yellen wspominała, że polityka w dalszym ciągu pozostaje akomodacyjna, ale członkowie Rezerwy Federalnej uważają już, że potrzebne jest stopniowe zacieśnianie polityki monetarnej. Szefowa Fed wspomniała, że grudniowa podwyżka nie była błędem i była zgodna z aktualną sytuacją gospodarczą w Stanach Zjednoczonych. Powiedziała ona, że gospodarka rozwija się w satysfakcjonującym tempie, podobnie jak sam rynek pracy. Yellen podkreśliła również, że widzi oznaki odbijania inflacji. Jest to o tyle ważne stwierdzenie, że tydzień wcześniej wypowiadała się o inflacji bardzo negatywnie. Mówiła jednak, że Fed w dalszym ciągu będzie obserwował dane i będzie uważny w ich ocenie - wymienia Michał Stajniak, analityk XTB.

Podczas wypowiedzi dolar zachowywał się dość spokojnie, a w piątek rano umacniał się względem walut G10. W Polsce za dolara w piątek trzeba zapłacić 3,77 zł. To o prawie 5 groszy więcej niż jeszcze na początku tego tygodnia.

d2tr4e7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2tr4e7