Lotos otwiera fabrykę materiałów hydroizolacyjnych w Jaśle
Zakład powstał na terenie podstrefy Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Jaśle.
Firma zatrudniła 60 osób, głównie byłych pracowników rafinerii w Jaśle. Docelowo pracę znajdzie tam ponad 100 osób
17.06.2009 | aktual.: 17.06.2009 15:05
- poinformował w rzecznik Grupy Lotos Marcin Zachowicz.
Prezes Grupy Lotos Paweł Olechnowicz powiedział, że "otwarcie fabryki to kolejny wymierny efekt realizowanej od lat z konsekwencją strategii Grupy, dotyczącej rozwoju działalności na południu Polski, w związku z konsolidacją i restrukturyzacją zakupionych w 2005 roku Rafinerii Jasło i Czechowice".
_ Ta część kraju to dla koncernu istotny rynek. Dzięki zakładowi w Jaśle Lotos będzie mógł zaoferować klientom już nie tylko wysokiej jakości paliwa, oleje, asfalty czy parafiny, ale również materiały hydroizolacyjne, tak potrzebne branży budowlanej _ - powiedział.
Lotos produkuje w Jaśle asfalty drogowe, przemysłowe oraz emulsje asfaltowe. Dwa lata temu spółka podjęła decyzję o ulokowaniu w tym mieście nowoczesnego zakładu produkującego papy. Zdaniem prezesa Lotos Asfalt Leszka Stokłosy, firma chciała zdywersyfikować działalność, wykorzystując bogatą wiedzę i doświadczenie w zakresie podstawowego surowca do produkcji bitumicznych materiałów hydroizolacyjnych.
Rzecznik Grupy Lotos Marcin Zachowicz dodał, że realizacja inwestycji rozpoczęła się w połowie kwietnia 2008 roku. Kompletną linię produkcyjną dostarczyła włoska firma Nardini. Lotos Asfalt będzie produkować w Jaśle wysokogatunkowe, termozgrzewalne materiały hydroizolacyjne do zastosowań w obiektach wielkopowierzchniowych, inżynieryjnych i mieszkalnych.
Lotos podał, że wielkość rynku pap wyniosła w 2007 roku około 95 milionów metrów kwadratowych, a na przestrzeni pierwszych dziesięciu miesięcy minionego roku było to około 74 milionów metrów kwadratowych.
Jeszcze kilkanaście lat temu - nie tylko w Polsce - dominowały rozwiązania tradycyjne, czyli papy z tekturową osnową powlekaną mieszanką bitumiczną. Obecnie zmieniły się oczekiwania oraz normy jakościowe i technologiczne. Dlatego z linii produkcyjnych w Jaśle schodzić będą jedynie bardziej przyszłościowe materiały hydroizolacyjne, czyli termozgrzewalne papy modyfikowane i oksydowane.
Spółka Lotos Asfalt powstała w kwietniu 2004 roku. Dwa miesiące później przejęła pracowników i aktywa asfaltowe rafinerii w Jaśle, a w lipcu 2005 roku kupiła wydział asfaltowy dawnej rafinerii w Czechowicach-Dziedzicach. Spółka dysponuje trzema ośrodkami produkcyjnymi: w Gdańsku, Jaśle i Czechowicach-Dziedzicach. Wytwarza asfalty drogowe klasyczne i modyfikowane, asfalty przemysłowe, a także emulsje asfaltowe. Eksport utrzymuje się na poziomie ponad 30 procent produkcji. Najważniejsze kierunki eksportowe to Rumunia i kraje nadbałtyckie.