Trwa ładowanie...
d2iufmc

Lubelskie/ Puławskie Azoty zainwestują ponad 2,2 mld zł do 2021 r.

Inwestycje wartości ponad 2,2 mld zł planuje do 2021 r. Grupa Azoty Puławy (Lubelskie). Zamierza wybudować elektrownię o mocy 400 MWe, instalację do granulacji mechanicznej nawozów na bazie azotanu amonu oraz nową linię do produkcji kwasu azotowego.

Share
d2iufmc

Minister Skarbu Państwa Włodzimierz Karpiński podkreślił, że puławskie Azoty są jedną z najnowocześniejszych fabryk nie tylko w Polsce, ale i w Europie. "Materializują się bardzo odważne, racjonalne, biznesowo uzasadnione plany rozwoju polskiego przemysłu w segmencie chemii" - powiedział Karpiński w piątek na konferencji prasowej w Puławach.

"Przy tej dyslokacji przemysłu w Europie Zachodniej na inne kontynenty, w Polsce idziemy dokładnie w odwrotnym kierunku od ośmiu lat, tak jeśli chodzi o kwestie związane z energetyką, przemysłem wydobywczym, czy z tym najbardziej innowacyjnym przemysłem, jakim jest przemysł chemiczny i nawozowy" - dodał Karpiński.

"Plan uprzemysłowienia Polski jest realizowany konsekwentnie. Polska jest największym placem budowy i wzorcem dla innych krajów europejskich, jeśli chodzi o reindustrializację. To materializuje się w polskiej chemii bardzo wyraźnie, a w Puławach w szczególności" - zaznaczył Karpiński.

d2iufmc

Przy budowie elektrowni znajdzie pracę tysiąc osób, a po uruchomieniu zatrudni ona 60 osób. Także pozostałe inwestycje spowodują wzrost zatrudnienia - poinformował prezes Azotów Puławy Marian Rybak.

Nowa elektrownia o mocy 400 MWe, zasilana gazem ziemnym ma kosztować 1 mld 125 mln zł. Ma być bezemisyjna i bezodpadowa. W przyszłym roku puławskie Azoty chcą uzyskać pozwolenie na jej budowę, a oddanie do użytku zaplanowane zostało na 2019 r. Wybudowanie nowej elektrowni ma zapewnić zakładom pełną samowystarczalność w zakresie ciepła i elektryczności, a nadwyżki energii będą sprzedawane na rynku. Obecnie pracująca w puławskich zakładach elektrociepłownia węglowa pokrywa 28 proc. zapotrzebowania Grupy Azoty Puławy na energię elektryczną. Obie jednostki mają w przyszłości ze sobą współpracować.

Nowa instalacja do granulacji mechanicznej umożliwi wytwarzanie, pakowanie i wysyłanie na dobę 1,4 tys. ton saletrzaku lub 1,2 tys. ton saletry amonowej. Jej pierwszy etap ma być gotowy w 2018 r. zaś drugi - w 2020 r. Łącznie ta inwestycja będzie kosztowała około 385 mln zł. W nowej wytwórni do saletry będzie dodawany dolomit, co sprawi, że jej transport będzie bardziej bezpieczny - podkreślił Rybak.

Z kolei 695 mln zł pochłonie budowa nowej, piątej w puławskich zakładach, linii do wytwarzania kwasu azotowego i modernizacja czterech obecnie pracujących. Inwestycja ma być zakończona w 2021 r.

d2iufmc

Jak podał Rybak, Grupa Azoty Puławy w ciągu czterech ostatnich lat zrealizowała 150 projektów inwestycyjnych o łącznej wartości 1,1 mld zł. Najważniejsze inwestycje to wytwórnia stałych nawozów na bazie mocznika i siarczanu amonu Pulgran, wartości 135 mln zł, magazyny amoniaku o pojemności 15 tys. ton za 108 mln zł, czy pionierska w Europie instalacja odsiarczania spalin w zakładowej elektrociepłowni, umożliwiająca uzyskiwanie nawozu, siarczanu amonu, która kosztowała 250 mln zł.

Puławskie Azoty, należące do Grupy Azoty, są drugim co do wielkości producentem nawozów azotowych w Unii Europejskiej i trzecim w Europie producentem melaminy. W ubiegłym roku uzyskały przychód ze sprzedaży w wysokości 3,7 mld zł, zaś zysk netto - 225 mln zł. Zatrudniają około 3,3 tys. pracowników.

Są jedną z największych firm na Lubelszczyźnie. W ubiegłym roku zapłaciły około 52 mln zł podatków lokalnych.

d2iufmc

Podziel się opinią

Share
d2iufmc
d2iufmc