Trwa ładowanie...
d14dm37

Lubelskie/ Towary za 2,21 mld zł w systemie Tax Free w ubiegłym roku

Towary wartości ponad 2,21 mld zł wywieźli z Polski w ubiegłym roku przez przejścia graniczne w Lubelskiem obcokrajowcy korzystający z systemu Tax Free. To o 600 mln zł więcej niż pięć lat temu.
Share
d14dm37

Na przejściach granicznych z Ukrainą i Białorusią w Lubelskiem w ubiegłym roku obcokrajowcy zarejestrowali około 1,9 mln dokumentów Tax Free, pozwalających im przy wywozie towarów odzyskać podatek VAT zapłacony w Polsce. Wartość wywiezionych towarów wyniosła 2,21 mld zł - poinformował rzeczniczka Izby Celnej w Białej Podlaskiej, Marzena Siemieniuk.

"Liczba dokumentów Tax Free w ubiegłym roku była podobna, jak w roku poprzednim, ale wartość wywiezionych towarów wzrosła o 11 proc." - powiedziała Siemieniuk.

Większość towarów - za 1,79 mld zł - wywiezionych zostało na Ukrainę, podczas gdy na Białoruś - za 423,2 mln zł.

d14dm37

Klienci z Ukrainy i Białorusi od lat najchętniej kupują w Polsce chemię gospodarczą, materiały budowlane, artykuły spożywcze, środki higieniczne, a także sprzęt AGD, RTV, elektronikę oraz części i akcesoria samochodowe. Przygraniczny handel to już stały element gospodarki w Lubelskiem - pokazują statystyki celników. O ile w 2012 r. obcokrajowcy w systemie Tax Free wywieźli towary za 1,6 mld zł, to w 2013 r. - już za 2 mld zł. W 2014 r. ta kwota spadła do 1,7 mld zł, by w 2015 znowu osiągnąć 2 mld zł, a w 2016 r. - 2,21 mld zł.

"Służba Celna wprowadza wiele rozwiązań, aby odprawy graniczne podróżnych wywożących towary w systemie Tax Free przebiegały jak najsprawniej" - podkreśliła Siemieniuk.

Celnicy zachęcają do zgłaszania takiego zamiaru przez internet, jeszcze przed przyjazdem na przejście graniczne. Może to zrobić zarówno podróżny, jak i sprzedawca, u którego towar został zakupiony, za pośrednictwem strony internetowej granica.gov.pl. Takie zgłoszenie ułatwia i przyśpiesza odprawę na granicy. Dla podróżnych, którzy skorzystali z tej możliwości na przejściach uruchomiono specjalne pasy odpraw.

Na przejściach w Lubelskiem blisko połowa podróżnych z fakturami Tax Free zgłasza je wcześniej przez internet - podała Siemieniuk.

d14dm37

Z myślą także o klientach zza granicy planują swoje inwestycje w regionie sieci handlowe. W Chełmie, położonym w pobliżu ruchliwego przejścia z Ukrainą w Dorohusku, jak informuje lokalna prasa, duże sklepy zamierzają postawić Castorama oraz Grupa Polskie Składy Budowlane Mrówka. W Lublinie w przyszłym roku otwarty ma być jeden z największych w kraju sklepów sieci IKEA. Władze miejskie spodziewają się, że zatrzymają się tu na zakupy Ukraińcy, którzy dotychczas jeżdżą do IKEI do Warszawy.

d14dm37

Podziel się opinią

Share
d14dm37
d14dm37