Trwa ładowanie...
d1nn8gs

Lublin/ Radni przyjęli budżet miasta na 2016 r.

Radni Lublina przyjęli w środę budżet miasta na 2016 rok. Zakłada on dochody w wysokości 1.694 mln zł i wydatki w kwocie 1.713 mln zł. Na inwestycje ma trafić niespełna 240 mln zł.

Share
d1nn8gs

Za przyjęciem budżetu głosowało 16 radnych, przeciw było 15.

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk podkreślił, że budżet będzie wielokrotnie nowelizowany w ciągu roku, ponieważ nie uwzględnia on inwestycji planowanych z udziałem środków europejskich, które nie są jeszcze dostępne.

"Budżet w części inwestycyjnej zaspakaja dzisiaj pilne potrzeby, a jednocześnie przy uruchomieniu środków europejskich umożliwi realizację szerokiego frontu inwestycyjnego z nowej perspektywy. Ten budżet czeka na uruchomienie środków europejskich, w trakcie roku będziemy go zmieniać" - zapowiedział Żuk.

d1nn8gs

Żuk wskazał, że na nowe środki europejskie czekają m.in. projekt rozwoju transportu zbiorowego, który ma kosztować ponad 500 mln zł oraz zadania - wartości ponad 70 mln zł - związane z rozbudową infrastruktury na terenie dawnej fabryki samochodów, która ma służyć przyciągnięciu nowych inwestorów.

Wszystkie projekty inwestycyjne przygotowane na najbliższe lata mają wartość ok. 2 mld zł, dla zapewnienia środków niezbędnych własnych miasto podpisało umowę na linię kredytową do wysokości 500 mln zł z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym.

"W wariancie pesymistycznym środki będą dostępne na koniec przyszłego roku albo w 2017 r. Będziemy czekać, bo nie możemy wielu inwestycji realizować z kredytu, poczekamy na środki europejskie" - powiedział Żuk.

Wśród inwestycji, które na pewno rozpoczną się w przyszłym roku, jest oczekiwany przez mieszkańców od lat węzeł komunikacyjny na skrzyżowaniu Alei Solidarności z Aleją Sikorskiego, jedno z najbardziej ruchliwych miejsc w mieście. Kosztem blisko 86 mln zł powstanie tam dwupoziomowy przejazd oraz oddzielna kładka dla pieszych i rowerzystów. Nowy węzeł ma być gotowy jesienią 2017 r.

d1nn8gs

Ruszyć ma modernizacja reprezentacyjnego centrum Lublina, Placu Litewskiego, która będzie kosztować ok. 62 mln zł. W pieszy pasaż przekształcony będzie przebiegający przez plac fragment Krakowskiego Przedmieścia, powstanie nowa fontanna, plac zabaw dla dzieci, wymieniona zostanie nawierzchnia.

Rozpocznie się budowa szkoły przy ul. Berylowej w dzielnicy Czuby, która ma kosztować około 40 mln zł.

Kontynuowana będzie rozpoczęta jesienią tego roku budowa przedłużenia ul. Muzycznej, wraz z nowym mostem przez przepływającą przez Lublin rzekę Bystrzycę. Pozwoli kierowcom ominąć centrum miasta przy dojeździe do dworca kolejowego i nowego stadionu Arena Lublin. Inwestycja będzie kosztowała prawie 42 mln zł, ma być zakończona w 2017 r.

Radni z opozycyjnego klubu PiS, którzy głosowali przeciwko przyjęciu budżetu, krytykowali priorytety przyjęte przy finansowaniu inwestycji.

d1nn8gs

"Prezydent uparcie trwa przy projekcie modernizacji Placu Litewskiego i już mówi o przebudowie deptaka za kolejne 8 mln zł, a nie ma mowy o koniecznych remontach niektórych mostów. Miasto jest zadłużane, w przyszłym roku weźmie kolejne 100 mln zł kredytu, a przy tym prezydent zwiększył zatrudnienie w urzędzie aż o 25 osób. Uważamy, że w przypadku trudnych budżetów trzeba inwestować racjonalnie, nie zgadzamy się z priorytetami, które przyjął prezydent" - powiedział przewodniczący klubu radnych PiS Tomasz Pitucha.

Budżet Lublina na 2016 r. zakłada dochody w wysokości 1.694 mln zł, zaś wydatki zaplanowano na 1.713 mln zł. Deficyt wynieść ma nieco ponad 19 mln zł, będzie pokryty kredytem.

Najwięcej pieniędzy pochłonie finansowanie oświaty - 610 mln zł. Na pomoc społeczną przeznaczone ma być prawie 250 mln zł; na kulturę - ponad 70 mln zł. Spłata zaciągniętych wcześniej pożyczek i wykup obligacji będzie kosztowała prawie 82 mln zł, zaś odsetki - 32,5 mln zł. Dług na koniec przyszłego roku osiągnie wysokość 1.277,7 mln zł.

d1nn8gs

Podziel się opinią

Share
d1nn8gs
d1nn8gs