Trwa ładowanie...
d2esuvy

Lubuskie/ Konkurs na najpiękniejszą wieś lubuską w 2015 r.

Do 22 maja są przyjmowane zgłoszenia do szóstej edycji konkursu "Najpiękniejsza Wieś Lubuska 2015". Przedsięwzięcie mające promować aktywne i rozwijające się wsie jest skierowane do sołectw z woj. lubuskiego - poinformował PAP rzecznik Zarządu Woj. Lubuskiego Michał Iwanowski.

Share
d2esuvy

Głównym organizatorem konkursu jest Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich w Zielonej Górze, a celem znalezienie miejscowości, które w województwie wyróżniają się aktywnością mieszkańców, estetyką i dbałością o środowisko.

"Przyznawane nagrody są przy tym formą docenienia zaangażowania mieszkańców i władz samorządowych w rozwój lubuskich wsi. Konkurs ma inspirować mieszkańców wsi województwa lubuskiego i upowszechniać najlepsze wzorce działania poszczególnych sołectw" - dodał Iwanowski.

Komisja konkursowa oceni zgłoszenia do 27 maja, a do 17 czerwca zakończą się wizytacje wsi biorących udział w konkursie.

d2esuvy

Wybierając miejscowości jury dużą uwagę zwraca na aktywność i zaangażowanie ludności w życie i codzienność wsi. Komisja ocenia m.in.: kultywowanie tradycji, przekazywanie wartości i obyczajów. Ważnym aspektem jest również stwarzanie przestrzeni do realizacji nowych pomysłów, które jednoczą mieszkańców zarówno starszego, jak i młodszego pokolenia.

Na zwycięzców konkursu czekają nagrody finansowe - 8 tys. zł za pierwsze oraz odpowiednio 6 tys. i 4 tys. za dwa kolejne miejsca.

Zgodnie z zapisami regulaminu z terenu jednej gminy można było zgłosić dowolną liczbę sołectw - nie może to jednak być miejscowość, która wygrała w którejś z pięciu poprzednich edycji konkursu.

W 2014 r. za "Najpiękniejszą Wieś Lubuską" uznano Złotnik w gminie Żary. Drugie miejsce przypadło mieszkańcom wsi Białcz w gminie Witnica, a trzecie Bukowicy z gminy Niegosławice.

d2esuvy

Konkurs odbywa się nieprzerwanie od 2010 roku. Przedsięwzięcie jest współfinansowane ze środków Unii Europejskiej. Organizuje go Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich we współpracy z Lubuskim Stowarzyszeniem Sołtysów, Lubuskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego i Lubuską Izbą Rolniczą.

Gala związana z wręczeniem nagród tegorocznym laureatom odbędzie się 24 czerwca br. w Urzędzie Marszałkowskim w Zielonej Górze.

d2esuvy

Podziel się opinią

Share
d2esuvy
d2esuvy