Trwa ładowanie...
d3zbpxv
15-10-2015 14:20

Lubuskie/ Lantmannen Unibake zainwestuje w Nowej Soli 75 mln euro

Duński koncern branży piekarniczej Lantmannen Unibake rozpoczął w czwartek w Nowej Soli (Lubuskie) budowę trzeciego zakładu produkcyjnego w Polsce. Wartość inwestycji to 75 mln euro. W nowym zakładzie znajdzie zatrudnienie około 110 osób.

Share
d3zbpxv

"Dla nas liczy się każde nowe miejsce pracy, dlatego od lat o nie walczymy, tworząc idealne warunki dla inwestorów. Nowa Sól może być wzorem transformacji z upadłego gospodarczo, poprzemysłowego miasta z 40 procentowym bezrobociem, do dynamicznie rozwijającego się regionalnego ośrodka przemysłowego" - powiedział PAP prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz.

Prezydent dodał, że ten rok był udany, jeśli chodzi o gospodarczy rozwój miasta. Nowe inwestycje zapowiedziało pięć nowych firm. Ich wynikiem ma być docelowo utworzenie około 700 nowych miejsc pracy.

Lantmannen Unibake to producent pieczywa świeżego i mrożonego (przeznaczonego do odpieku w sklepach), właściciel takich marek jak Schulstad, Skoga i Schulstad Bakery Solutions.

Spółka zbuduje na terenie nowosolskiej podstrefy Kostrzyńsko - Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej nowoczesny zakład produkcyjny o powierzchni 29 tys. metrów kwadratowych. Będzie to trzeci i jednocześnie największy zakład tej firmy w Polsce.

d3zbpxv

W Nowej Soli będą działały trzy nowoczesne linie produkcyjne, które będą wytwarzać około 200 ton pieczywa rocznie. Będzie to przede wszystkim różnego typu pieczywo do odpieku w sklepach, jednak spółka nie wyklucza możliwości uzupełnienia oferty o produkty dodatkowe - takie jak chłodzone lub mrożone ciasto do wyrobów piekarniczych czy gotowe posiłki oparte na produktach piekarniczych. Około 70 proc. produkcji trafi na eksport.

"Rynek pieczywa do odpieku w krajach Europy Środkowo-Wschodniej dynamicznie się rozwija. Tylko w Polsce wzrost popytu szacowany jest na 20 proc. do 2020 r. Decyzja o realizacji inwestycji w Nowej Soli jest odpowiedzią na obserwowane od dłuższego czasu rosnące zapotrzebowanie na nasze produkty" - powiedział dyrektor zarządzający Lantmannen Unibake na Region Polski i Węgier Jacek Górecki.

Całkowite zakończenie budowy zakładu w Nowej Soli planowane jest na koniec 2018 r., przy czym spółka planuje stopniowe uruchamianie mocy produkcyjnych od I kwartału 2017 r.

Według władz firmy powstanie zakładu w Nowej Soli będzie miało pozytywny wpływ na gospodarkę w regionie i ewentualne powstanie nowych, pośrednich miejsc pracy. Firma zamierza bowiem korzystać z regionalnych dostawców usług, surowców i materiałów.

d3zbpxv

Lantmannen Unibake jest obecny w Polsce od początku lat 90. minionego wieku. Produkuje swoje wyroby w zakładach w Poznaniu i Stanisławowie Pierwszym na Mazowszu, gdzie działa łącznie siedem linii produkcyjnych, na których wypiekane są m.in. produkty najbardziej znanych marek firmy. Obecnie firma zatrudnia w Polsce ponad 400 osób.

W roku 2014 spółka sprzedała ponad 25 tys. ton świeżego i mrożonego pieczywa o łącznej wartości ponad 170 mln zł. Oprócz podmiotów krajowych odbiorcami jej produktów są także podmioty działające na ponad 20 rynkach zagranicznych.

d3zbpxv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3zbpxv