Trwa ładowanie...
dbquj87
07-04-2015 13:05

Lubuskie/ Leśnicy posadzą ok. 30 mln sadzonek

Około 30 mln sadzonek rodzimych drzew i krzewów leśnych posadzą w tym roku leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze, która obejmuje swoim zasięgiem centralną i południową część woj. lubuskiego.

dbquj87
dbquj87

Nowe nasadzenia obejmą 3,5 tys. ha - poinformowała PAP rzeczniczka RDLP w Zielonej Górze Olga Ciemnoczołowska.

Corocznie prace związane z odnawianiem zasobów leśnych rozpoczynają się wczesną wiosną. Trzeba je przeprowadzić w miarę szybko, przed rozpoczęciem zasadniczego okresu wegetacyjnego roślin oraz wykorzystać dużą wilgotność gleby po zimie. W tej części kraju to ważne, gdyż większość lubuskich lasów rośnie na glebach słabej jakości i ze znacznym deficytem wody.

"Nowe nasadzenia są wykonywane na powierzchniach, gdzie usunięto dojrzały do wyrębu las. Sadzi się tam nowe pokolenie drzew leśnych. Na wybranych powierzchniach posadzone będą także sadzonki pod okapem istniejącego drzewostanu, w celu podniesienia jego produkcyjności i wzbogacenia różnorodności biologicznej" - wyjaśniła Ciemnoczołowska.

W lasach Nadleśnictwa Gubin i Lubsko założono dwie wyjątkowe uprawy, na których testowane będzie potomstwo najlepszych drzew sosny, tzw. matecznych, wybranych na postawie kryteriów żywotności, zdrowotności, cech wzrostowych, właściwego pokroju i jakości technicznej.

dbquj87

"Na tych uprawach oceniana będzie wartość genetyczna i hodowlana testowanego potomstwa. Opiekę naukową nad naszymi uprawami sprawuje Instytut Badawczy Leśnictwa i Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu" - wyjaśniła rzeczniczka.

Łączna powierzchnia gruntów w zarządzie 20 nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze to ponad 453 tys. ha, z czego lasy zajmują ponad 438 tys. ha. Zasoby drewna na pniu na koniec 2014 r. szacowano na prawie 100 mln m sześc.

"Wraz ze wzrostem wieku lasów wzrasta też ich zasobność - jeszcze w latach 90. minionego wieku przy wieku około 50 lat zasobność wynosiła zaledwie ok. 150 m sześc. brutto/ha, obecnie oscyluje wokół 231 m sześc. brutto/ha" - powiedziała Ciemnoczołowska.

Na terenie tej dyrekcji Lasów Państwowych podstawowym gatunkiem jest sosna zajmująca 87 proc. powierzchni zalesionej. Lesistość regionu wynosi 49,7 proc. i jest najwyższa w kraju.

dbquj87
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dbquj87