Trwa ładowanie...
d3dyhe6

Luksemburg gotów od 2015 r. automatycznie wymieniać dane bankowe

Premier Luksemburga Jean-Claude Juncker potwierdził w środę, że jego kraj jest gotów na złagodzenie tajemnicy bankowej, poprzez przystąpienie 1 stycznia 2015 roku do automatycznej wymiany danych bankowych między krajami UE.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Luksemburg gotów od 2015 r. automatycznie wymieniać dane bankowe
(Jupiterimages)
d3dyhe6

- Możemy bezpiecznie wprowadzić automatyczną wymianę danych bankowych 1 stycznia 2015 roku - oświadczył Juncker w luksemburskim parlamencie. - Nasz sektor finansowy jest w stanie to zrobić - dodał.

Według premiera sektor finansowy jego kraju nie zależy w zasadniczy sposób od tajemnicy bankowej. - Nasz sektor finansowy nie żyje z czarnych pieniędzy ani z oszustw finansowych - zapewnił Juncker.

W niedzielę szef resortu finansów Luc Frieden powiedział, że jego kraj rozważa zerwanie z tradycją zachowywania tajemnicy bankowej.

d3dyhe6

Ocenił, że świat idzie w kierunku automatycznej wymiany danych bankowych. - Już się temu stanowczo nie sprzeciwiamy - powiedział Frieden gazecie "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung".

Luksemburg wcześniej sprzeciwiał się automatycznej wymianie informacji bankowej między urzędami skarbowymi państw Unii. Powodem zmiany stanowiska miał być rosnący nacisk ze strony innych państw unijnych, które wobec kryzysu finansów publicznych są tym bardziej zdeterminowane, by utrudnić swym obywatelom unikanie płacenia podatków i transfer pieniędzy za granicę.

Presja na kraje o bardzo rozbudowanych sektorach bankowych wzrosła jeszcze po załamaniu się systemu bankowego na Cyprze. Ponadto po ujawnieniu w zeszłym tygodniu przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Dziennikarzy Śledczych (ICIJ) informacji, według których 130 tys. osób z ponad 170 krajów ukryło przed fiskusem swój majątek w rajach podatkowych na całym świecie, w Unii ożyła dyskusja na temat zwalczania oszustw podatkowych.

d3dyhe6

Podziel się opinią

Share
d3dyhe6
d3dyhe6