Trwa ładowanie...
d4deo7l

MAC: min. Boni rozpoczął V etap wyłączeń nadajników TV analogowej (komunikat)

...

d4deo7l
d4deo7l

20.05. Warszawa - MAC informuje:

Michał Boni, minister administracji i cyfryzacji, rozpoczął dziś w Krakowie V etap przełączeń telewizji analogowej na cyfrową.

"To kolejny ważny etap. Teraz w zasięgu nadajników cyfrowych TV znajdzie się już ponad 25 mln Polaków. Dzięki dobrej współpracy i zaangażowaniu wszystkich podmiotów odpowiedzialnych za przełączenia, sygnał cyfrowy dociera do większej liczby miejsc niż miało to miejsce w przypadku sygnału analogowego. To ogromny skok cywilizacyjny i technologiczny" - powiedział minister Boni.

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji informuje, że 20 maja 2013 r. o godz. 1:00 wyłączone zostały emisje analogowe ze stacji znajdujących się na następujących obszarach wykorzystania częstotliwości: Białogard, Bydgoszcz, Gniezno, Kalisz, Katowice, Konin, Koszalin, Kraków, Lębork, Łódź, Piła, Świnoujście.

d4deo7l

W V etapie zostanie wyłączonych 19 stacji analogowych głównych emitujących programy TVP S.A., 21 stacji retransmisyjnych emitujących programy TVP S.A. oraz 10 stacji emitujących wyłącznie programy komercyjne.

W ramach MUX-3 włączonych zostanie 26 stacji cyfrowych głównych oraz 22 stacje doświetlające (tzw. gapfillery).

V etapem wyłączenia NTA zostanie objętych ok. 12 mln 418 tys. 590 obywateli zamieszkałych na obszarze 754 gmin z 13 województw:

śląskie - 3 816 210 osób objętych wyłączeniem w 114 gminach

d4deo7l

łódzkie - 2 219 888 osób objętych wyłączeniem w 125 gminach

małopolskie - 2 063 595 osób objętych wyłączeniem w 121 gminach

kujawsko-pomorskie - 1 531 693 osób objętych wyłączeniem w 101 gminach

wielkopolskie - 1 406 274 osób objętych wyłączeniem w 137 gminach

zachodniopomorskie - 743 079 osób objętych wyłączeniem w 65 gminach

pomorskie - 458 633 osób objętych wyłączeniem w 46 gminach

świętokrzyskie - 57 172 osób objętych wyłączeniem w 13 gminach

d4deo7l

dolnośląskie - 54 868 osób objętych wyłączeniem w 8 gminach

opolskie - 29 579 osób objętych wyłączeniem w 12 gminach

warmińsko-mazurskie - 18 850 osób objętych wyłączeniem w 4 gminach

lubuskie - 12 788 osób objętych wyłączeniem w 4 gminach

mazowieckie - 5 961 osób objętych wyłączeniem w 4 gminach.

Według przeprowadzonych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej badań, problemów z odbiorem sygnału cyfrowego MUX-3 nie powinni mieć mieszkańcy województw: wielkopolskiego, łódzkiego, pomorskiego, opolskiego, dolnośląskiego, lubuskiego i warmińsko-mazurskiego.

d4deo7l

Utrudnienia w odbiorze sygnału cyfrowego mogą wystąpić jedynie w niektórych miejscowościach położonych na terenach górskich oraz w miejscach, w których do tej pory odbiór sygnału analogowego był niemożliwy lub bardzo utrudniony:

woj. kujawsko-pomorskie - utrudnienia w odbiorze MUX-3 mogą dotyczyć 55 małych miejscowości położonych w powiatach: lipnowskim oraz włocławskim. Warunki odbioru MUX-3 w tym rejonie ulegną poprawie po 17 czerwca, kiedy uruchomiona zostanie regularna emisja sygnału MUX-3 ze stacji w Płocku. Mieszkańcy tych miejscowości mogą już dziś odbierać sygnał cyfrowy MUX-1 ze stacji Płock / Rachocin.

woj. małopolskie - problemy z odbiorem MUX-3 mogą wystąpić w 17 miejscowościach. Mieszkańcy tych miejscowości nie mogą korzystać z analogowego sygnału emitowanego ze stacji Kraków / Chorągwica, utrudniony jest również w tym rejonie odbiór telewizji analogowej ze stacji Katowice / Kosztowy. Utrudnienia w odbiorze MUX-3 mogą dotyczyć miejscowości: Regulice - gmina Alwernia, Jachówka - gmina Budzów, Uniejów-Rędziny - gmina Charsznica, Karczowice - gmina Kozłów, Pazurek - gmina Olkusz, Dąbrówka - gmina Stryszów, Imbramowice - gmina Trzyciąż, Gorzeń Górny - gmina Wadowice, miejscowości z gminy Mucharz: Świnna Poręba i Mucharz, miejscowości z gminy Wolbrom: Wymysłów, Sulisławice, Brzozówka oraz Poręba Dzierżyna, a także miejscowości z gminy Zembrzyce: Marcówka, Śleszowice oraz Tarnawa Dolna. W przypadku 12 z w/w miejscowości możliwy jest odbiór sygnału MUX-1. W 5 miejscowościach (Jachówka, Sulisławice, Brzozówka, Poręba Dzierżna oraz Tarnawa Dolna) nie ma możliwości odbioru MUX1.

woj. mazowieckie - utrudnienia w odbiorze sygnału MUX-3 mogą wystąpić w przypadku 2 miejscowości położonych na terenie powiatu płockiego, tj. Więcławice oraz Główina. Mieszkańcy tych miejscowości mogą już dziś korzystać z sygnału cyfrowego MUX-1 ze stacji Płock / Rachocin, z której po 17 czerwca zostanie uruchomiona emisja sygnału MUX-3, co w znacznym stopniu poprawi warunki odbioru sygnału cyfrowego.

d4deo7l

woj. śląskie - problemy z odbiorem sygnału MUX-3 mogą wystąpić w 33 miejscowościach. Utrudnienia w odbiorze mogą dotyczyć miejscowości: Mzurów - gmina Niegowa, Pszów - gmina Pszów, miejscowości z gminy Kroczyce: Wygiełzów, Piaseczno, Siamoszyce, Szypowice, Biała Błotna, Podlesice, Kostkowice, Lgota Murowana, Dzibice oraz Pradła, miejscowości z gminy Pilica: Jasieniec, Maleszyna, Kolonijka, Dobra-Kolonia, Przychody, Sierbowice, Siadcza, Cisowa, Kidów, Dobra, Wierzbica, Dobraków, Szyce oraz Wirbka, miejscowości z gminy Szczekociny: Wólka Ołudzka oraz Grabiec, Zdów - gmina Włodowice oraz miejscowości z gminy Żarnowiec: Udórz, Otola, Wola Libertowska i Chlina. W przypadku 21 z w/w miejscowości mieszkańcy nie powinni mieć problemów z odbiorem sygnału MUX-1. Natomiast w przypadku 12 miejscowości: Mzurów, Piaseczno, Siamoszyce, Biała Błotna, Pradła, Maleszyna, Dobra, Wierzbica, Wierbka, Udórz, Wola Libertowska oraz Chlina nie ma możliwości odbioru MUX-1.

woj. świętokrzyskie - utrudnienia w odbiorze MUX-3 mogą wystąpić na terenie trzech małych miejscowości w powiecie jędrzejowskim - Przełaj, Mstyczów i Wywła. W każdej z tych miejscowości możliwy jest odbiór telewizji analogowej i MUX-1 ze stacji Kielce / Św. Krzyż.

woj. zachodniopomorskie - utrudnienia w odbiorze sygnału MUX-3 mogą dotyczyć mieszkańców miejscowości Wicko - gmina Międzyzdroje. Możliwy jest w tym rejonie odbiór sygnału MUX-1 ze stacji Świnoujście / ul. Chrobrego.

Dodatkowo zostanie zakończona emisja analogowa ze stacji Nowe Miasto Lubawskie/Kurzętnik (woj. warmińsko-mazurskie). Jednak w przypadku tej stacji nie będzie przerwy w odbiorze od momentu wyłączenia emisji analogowej. Spowodowane jest to faktem, że miejscowości będące w zasięgu ww. stacji doświetlającej, mają cały czas możliwość odbioru sygnału MUX1 oraz MUX3 ze stacji głównej IŁAWA / Kisielice, która została uruchomiona w III etapie wyłączeń telewizji analogowej, tj. 19 marca br.

Szczegółowe informacje na stronie internetowej: www.cyfryzacja.gov.pl

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ stav/

d4deo7l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4deo7l