Trwa ładowanie...
roaming
03-04-2014 18:40

MAC: poprzemy w negocjacjach z państwami UE zniesienie roamingu

Zniesienie roamingu i wzmocnienie praw konsumenta to propozycje, które chcemy poprzeć negocjując z państwami UE - poinformował szef resortu administracji i cyfryzacji Rafał Trzaskowski, odnosząc się do czwartkowej decyzji PE o zniesieniu od 2015 roku opłat za roaming.

MAC: poprzemy w negocjacjach z państwami UE zniesienie roaminguŹródło: Fotolia, fot: Halfpoint
d1onwkp
d1onwkp

"Przy otwartych granicach w Unii Europejskiej, smsy z opłatami roamingowymi to właściwie jedyna rzecz, która przypomina nam, że jesteśmy już w innym państwie. Zniesienie roamingu i wzmocnienie praw konsumenta to propozycje, które chcemy poprzeć negocjując ten pakiet z państwami członkowskimi" - podkreślił w komunikacie szef MAC.

Parlament Europejski chce, by już od 1 lipca 2014 r. maksymalna stawka roamingu za minutę rozmowy wychodzącej wynosiła 97 groszy, za rozmowę przychodzącą - 26 groszy, a za transfer 1MB danych - 1,02 zł. Od 15 grudnia 2015 roku opłaty roamingowe na terenie Unii Europejskiej miałyby zostać zniesione.

Jak podkreśla MAC, Parlament Europejski proponuje również wprowadzenie zasady "fair use", czyli możliwości ustanawiania przez dostawców usług pakietów wykorzystywania minut/transmisji danych, do wysokości których opłaty roamingowe nie będą pobierane. Po wykorzystaniu limitu pobierane opłaty nie będą mogły być wyższe niż określone przez przepisy już obowiązujące.

- Warto zauważyć, że pewne ważne z punktu widzenia konsumenta propozycje pakietu telekomunikacyjnego funkcjonują już w Polsce. Już dziś mamy dostęp do informacji o wykorzystaniu przez nas usług np. transmisji danych i możliwość ustalenia limitów naszej konsumpcji w sieciach mobilnych. Dostawcy mobilnego internetu już dziś oferują nam pakiety transmisji danych, po przekroczeniu których otrzymamy od dostawcy stosowną informację - podkreślił w komunikacie minister Rafał Trzaskowski.

d1onwkp

Parlament Europejski opowiedział się także za otwartym i neutralnym internetem. Europosłowie chcą jasnych zasad zabraniających dostawcom internetu promowania jednych usług kosztem innych. PE, powołując się na informacje unijnego regulatora rynku telekomunikacyjnego BEREC, podał, że kilku dostawców internetu utrudniało użytkownikom dostęp do komunikatora internetowego Skype.

Dostawcy internetu wciąż będą mogli oferować usługi wymagające wyższej jakości połączenia, takie jak wideo na żądanie czy przechowywanie dużej ilości danych w chmurze, pod warunkiem, że "usługi te nie będą zbytnio obciążały sieci i ograniczały dostępu lub jakości usług innych usługodawców" - przekonuje PE.

- Co do neutralności sieci oraz efektu, jaki będą miały na nią usługi specjalistyczne, pozostaje wciąż wiele wątpliwości. Debata w Parlamencie Europejskim uświadomiła nam, że kwestia ta wymaga dodatkowych konsultacji społecznych, które jako Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji zamierzamy przeprowadzić - powiedział szef resortu cytowany w komunikacie.

"Usankcjonowanie w pakiecie telekomunikacyjnym tzw. usług specjalistycznych, pod którymi kryją się usługi o wysokiej jakości (jak np. wideokonferencje) wzbudza wątpliwości, czy takie usługi nie doprowadzą do dyskryminacji innych treści w internecie o ograniczonej przepustowości" - podało MAC.

d1onwkp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1onwkp