Trwa ładowanie...
d4edh5u

MAC: ruszył pierwszy konkurs na budowę sieci szerokopasmowych

Ponad 1 mld euro z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa 2014-2020 trafi na budowę szybkich sieci szerokopasmowych na wyznaczonych 230 obszarach projektowych na terenie Polski; właśnie ruszył pierwszy konkurs na rozdysponowanie 600 mln zł - podał szef MAC Andrzej Halicki.

Share
d4edh5u

"Nie ma drugiego takiego projektu w Europie jak Program Operacyjny Polska Cyfrowa" - powiedział Halicki w czwartek na konferencji prasowej.

Jak poinformował, właśnie ogłoszono pierwszy konkurs realizowany w ramach tego programu; do rozdysponowania w nim jest 600 mln zł (z ewentualną możliwością zwiększenia do 860 mln zł) dofinansowania UE. Wnioski o dofinansowanie będzie można składać od 2 listopada do 30 grudnia, za pośrednictwem platformy ePUAP.

"Planujemy 230 obszarów projektowych, które obejmą ok. pół mln gospodarstw domowych, 579 szkół i szpitali. Procent intensywności dofinansowania będzie określany indywidualnie dla każdego obszaru - waha się on od 55 do 70 proc." - precyzował dyrektor departamentu telekomunikacji w MAC Stanisław Dąbek. Zaznaczył, że będą trzy główne kryteria wyboru każdego ze zgłoszonych projektów. Pierwszym z nich będzie zasięg, czyli to jak dużą liczbę gospodarstw domowych będzie obejmował projekt. Kolejne kryterium to cena przedsięwzięcia. Ostatnie to jakość - im lepsze parametry, im większa szybkość transmisji danych takiej sieci, tym bardziej premiowany będzie projekt. Beneficjenci sami określają przepustowość sieci oraz technologię, w jakiej chcą ją zbudować, jednak minimalna przepustowość musi wynosić 30 Mb/s.

d4edh5u

"Przy współpracy z Urzędem Komunikacji Elektronicznej i Ministerstwem Infrastruktury opracowaliśmy analizę, która dotyczyła każdego adresu w Polsce, dosłownie każdego adresu" - podkreślił minister Halicki. Wskazał, że w Polsce jest ok. 8 mln. budynków, z czego znaczna część nie ma dostępu do internetu.

"Chcę podkreślić, że (...) żaden kraj UE nie zdecydował się na tak szczegółową inwentaryzację miejsc, w których nie ma internetu" - uzupełnił Stanisław Dąbek. Jak mówił, "kwota środków w tym jednym konkursie jest równa całej alokacji, która była w Programie Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka. "W tym momencie taką samą kwotę środków przeznaczamy dla przedsiębiorców" - dodał.

Konkurs po raz pierwszy dotyczy konkretnych punktów, konkretnych gospodarstw domowych. Ministerstwo chce dotrzeć do tych miejsc, gdzie nie ma szybkiego internetu i tam gdzie przedsiębiorcy, wykorzystując własne środki, najprawdopodobniej nie wybudują sieci szerokopasmowych. "Chcemy trafić do tych obszarów najbardziej potrzebujących" - mówił Dąbek.

d4edh5u

Podziel się opinią

Share
d4edh5u
d4edh5u