MAC: seminarium w ramach projektu "Dobre prawo-sprawne rządzenie" (komunikat)
...
21.09. Warszawa - MAC informuje:
Dziś, tj. 21 września br., na Uniwersytecie Warszawskim rozpoczęło się dwudniowe seminarium dla przedstawicieli urzędów wojewódzkich oraz Regionalnych Izb Obrachunkowych w ramach projektu "Dobre prawo-sprawne rządzenie" (Działanie 5.2. PO KL). Konferencja poświęcona jest kwestiom problemowym dotyczącym nadzoru nad jednostkami samorządu terytorialnego. Debatę zorganizowało Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji wspólnie z Uniwersytetem Warszawskim.
Seminarium otworzyła Magdalena Młochowska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji. Minister Młochowska podkreśliła, że w okresie napiętej sytuacji finansów publicznych, w tym jednostek samorządu terytorialnego, nadzór i kontrola w administracji ma szczególne znaczenie. Pozwala bowiem rzetelnie wydatkować środki publiczne i unikać błędów. Cieszę się - powiedziała - że ta konferencja będąca elementem projektu pozwala przybliżyć się do tego celu.
W ciągu tych dwóch dni pracownicy Wydziałów Nadzoru i Kontroli Urzędów Wojewódzkich oraz Regionalnych Izb Obrachunkowych będą nie tylko dyskutować, ale także podzielą się doświadczeniami i problemami związanymi ze swoją pracą. Seminarium to także okazja do wysłuchania opinii autorytetów naukowych, wśród których są prof. Hubert Izdebski i prof. Jacek Jagielski z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.
Zagadnienia, które zostaną poruszone na konferencji to m.in. funkcjonowanie nadzoru nad jednostkami samorządu terytorialnego w naszym kraju, który sprawowany jest z jednej strony przez organy administracji rządowej (prezes Rady Ministrów oraz wojewodowie), z drugiej zaś strony przez Regionalne Izby Obrachunkowe. Kolejna kwestia to wybrane aspekty statusu prawnego członków jednostek samorządu terytorialnego w Polsce, w kontekście zasad udziału w głosowaniach przez radnych gmin, powiatów i województw, a także podejmowania przez nich działań mogących podważyć zaufanie wyborców do wykonywanego mandatu.
Wieloletnie prognozy finansowe jednostek samorządu terytorialnego - doświadczenia trzech lat budżetowych Rok 2012, to także jeden z tematów seminarium. To właśnie organy jednostek samorządu terytorialnego i regionalne izby obrachunkowe jako pierwsze zostały skonfrontowane w praktyce z nowymi wymogami prawnymi.
W wystąpieniu na temat wybranych aspektów statusu prawnego członków organu JST Polsce zostaną podniesione m.in. kwestie niepołączalności mandatu radnego z mandatem parlamentarnym na tle doświadczeń innych państw i propozycji Kancelarii Prezydenta. Ponadto sprawa oświadczeń majątkowych radnych, wójtów, zastępców wójtów, członków zarządów powiatu albo województwa, sekretarzy, skarbników oraz sankcji za ich niezłożenie.
W trakcie seminarium będzie również mowa o praktycznym zastosowaniu prawa miejscowego, roli organizacji pozarządowych w procesie stanowienia prawa miejscowego, odpowiedzialności administracyjnej, planie zagospodarowania przestrzennego w świetle orzecznictwa NSA, uchwałach organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego jako podstawy udzielana pomocy publicznej oraz problemach stanowienia i stosowania podatków lokalnych.
Organizatorzy seminarium planują przygotowanie publikacji, która będzie zawierała najciekawsze wystąpienia uczestników.
Konferencja odbywa się na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie, Collegium Iuridicum II przy ul. Lipowej 4.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ aja/