MAC ws. sytuacji hydrologicznej (komunikat)
...
09.06. Warszawa - MAC informuje:
Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz służby wojewodów monitorują sytuację hydrologiczną i meteorologiczną w Polsce. Zespoły zarządzania kryzysowego na bieżąco reagują i udzielają pomocy w rejonach dotkniętych podtopieniami. W miejscach, w których można już rozpocząć usuwanie zniszczeń - trwa szacowanie strat. Wojewodowie czekają na wnioski dotyczące pomocy w ramach rezerwy budżetowej.
W związku z prognozowanymi w kolejnych dniach opadami deszczu oraz spływem powierzchniowym wód w zlewniach, należy spodziewać się kolejnych wzrostów stanów wody, przy lokalnie przekroczonych stanach ostrzegawczych i alarmowych. W rejonie wystąpienia opadów burzowych, głównie na mniejszych ciekach i w zlewniach zurbanizowanych istnieje możliwość gwałtownych wzrostów stanu wody oraz lokalnych podtopień.
Dzisiaj (niedziela, 9 czerwca) obowiązują następujące ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (stan na godz. 7.00):
- 1 ostrzeżenie hydrologicznych 3. stopnia dotyczące możliwości przekroczenia stanów alarmowych na terenie województwa wielkopolskiego (zlewnia Warty); - 3 ostrzeżenia hydrologiczne 2. stopnia dotyczące możliwości wzrostu stanu wody w rzekach powyżej stanów ostrzegawczych na terenie województw: lubuskiego, świętokrzyskiego i lubelskiego; - 6 ostrzeżeń meteorologicznych 1. stopnia dotyczących możliwości wystąpienia burz z gradem na terenie województw: śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, warmińsko - mazurskiego i lubelskiego.
Ponadto, dzisiaj o godz. 5.00, zanotowano przekroczenie stanu alarmowego na 11 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły oraz na 30 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry. Natomiast przekroczenie stanu ostrzegawczego nastąpiło na 29 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły i 35 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry.
Przekroczenie stanu alarmowego rzek odnotowano w województwach:
- dolnośląskim - w miejscowościach Oława, Ścinawa i Głogów na rzece Odra; Winnica na rzece Nysa Szalona, Osetno na rzece Barycz, Kanclerzowice na rzece Sąsiecznica, Korzeńsko na rzece Orla, Pilchowice i Dąbrowa Bolesławiecka na rzece Bóbr; - lubelskim - w miejscowościach Krasnystaw na rzece Wieprz i Malowa Góra na rzece Krzna; - lubuskim - w miejscowościach: Nowa Sól, Cigacice, Nietków, Połęcko, Słubice na rzece Odra; Szprotawa, Żagań, Dobroszów Wielki, Nowogród Bobrzański oraz Stary Raduszec na rzece Bóbr; Żagań na rzece Czerna Wielka, Iłowa na rzece Czerna Mała, Pleśno na rzece Lubsza, Kostrzyn nad rzeką Wartą; - łódzkim - w miejscowościach Sulejów na rzece Pilica oraz Grabno na rzece Grabia; - małopolskim - w miejscowości Biskupice na rzece Szreniawa; - mazowieckim - w miejscowościach Wyszogród oraz Kępa Polska na rzece Wisła; Nowe Miasto i Białobrzegi na rzece Pilica, a także w miejscowości Zaliwie na rzece Liwiec; - opolskim - w miejscowościach Brzeg nad rzece Odra, Turawa na rzece Mała Panew,
Skorogoszcz na rzece Nysa Kłodzka i Karłowice na rzece Stobrawa; - podkarpackim - w miejscowości Sarzyna na rzece Trzebośnica; - świętokrzyskim - w miejscowościach Wąchock na rzece Kamienna oraz Januszewice na rzece Czarna; - wielkopolskim - w miejscowościach Sławsk na rzece Warta i Bogusław na rzece Prosna.
Alarm przeciwpowodziowy obowiązuje w województwach:
- dolnośląskim - dla miasta i gmina Nowogrodziec, gmina Lubań (pogotowie przeciwpowodziowe w powiatach: bolesławieckim, średzkim, lubańskim, lwóweckim, mieście i gminie Oława, gminach: Mysłakowice, Jelcz - Laskowice, Wisznia Mała, Lubawka); - lubelskim - w mieście Krasnystaw; - lubuskim - dla miasta i gminy Żagań oraz gmin: Nowogród Bobrzański, Małomice, Szprotawa; - łódzkim - dla miast: Łęczyca, Łowicz i Zduńska Wola (gminy: Aleksandrów, Łęczyca, Sędziejowice, Sulejów, Wartkowice, Piątek, Bedlno, powiat łęczycki i łowicki). Natomiast pogotowie przeciwpowodziowe ogłoszono w Łęczycy, powiecie poddębickim, gminach: Góra Św. Małgorzaty, Pęczniew, Świnice Warckie i Zadzim; - opolskim - w gminie Turawa i Brzeg (pogotowie przeciwpowodziowe dla gmin: Głogówek Krapkowice, Walce i Zdzieszowice); - wielkopolskim - dla miasta i gmina Pleszew, gmin: Chocz, Czermin, Gizałki i Gołuchów (pogotowie przeciwpowodziowe w gminach: Dąbie, Koło i Grzegorzew w pow. kolskim; gminach: Golina, Kramsk, Krzymów, Rzgów i Stare Miasto w
pow. konińskim oraz miasta Kalisz i Koło, powiat ostrowski).
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że dzisiaj (niedziela, 9 czerwca br.) możliwe będą burze z gradem. Prognozowana wielkość opadów deszczu w trakcie burz na wybrzeżu, Pomorzu i Pojezierzu Wielkopolskim - do 15 mm, na przeważającym obszarze kraju - do 30 mm, a na Śląsku i Mazowszu - lokalnie do 40 mm. Wiatr przeważnie słaby, zmienny. W rejonach burz wiatr może być silny, w porywach do 80 km/h. W nocy zachmurzenie umiarkowane i duże. Na północnym zachodzie miejscami przelotny deszcz. Na pozostałym obszarze okresami przelotne opady deszczu, miejscami burze, możliwy grad. W opadach burzowych może spaść do 20 mm deszczu, a na Dolnym Śląsku do 30 mm. Nad ranem miejscami w mgłach i silnych zamgleniach widzialność od 200 do 3000 m. Wiatr słaby, zmienny, w rejonach burz silniejszy, w porywach do 70 km/h. W poniedziałek (tj. 10 czerwca) IMiGW przewiduje zachmurzenie umiarkowane i duże, na północnym zachodzie małe i umiarkowane. Na południu, w centrum i na wschodzie przelotne opady deszczu i burze,
możliwy grad. Prognozowana wielkość opadów deszczu w czasie burz - do 30 mm. Na pozostałym obszarze możliwy przelotny deszcz. Wiatr słaby i umiarkowany. W rejonach burz wiatr może być silny, w porywach do 80 km/h.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ amt/ mhr/