Trwa ładowanie...

Mafie robią miliardowe interesy na handlu... śmieciami

Jest jeden biznes, który nie poddał się kryzysowi - to nielegalny handel odpadami. Gdy inne branże notowały straty, czarnorynkowe zyski z nielegalnego handlu śmieciami wzrosły o co najmniej kilka miliardów dolarów - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Mafie robią miliardowe interesy na handlu... śmieciamiŹródło: Jupiterimages
dj1maes
dj1maes

Najwięcej na śmieciach zarabia włoska mafia - w ubiegłym roku włoskie grupy przestępcze na nielegalnym wywożeniu odpadów z krajów zachodnich do państw Trzeciego Świata zarobiły ponad 20 miliardów euro. W ten sposób handel odpadami stał się równie lukratywnym "biznesem", co obrót narkotykami czy sprzedaż broni.

Największe zyski przynosi pozbywanie się odpadów szpitalnych oraz toksycznych, których bezpieczna utylizacja w krajach rozwiniętych jest bardzo droga. Jednak coraz większy dochód przynosi mafiom w ostatnich latach upłynnianie odpadów elektronicznych. Eksperci przewidują, że niedługo będzie to prawdziwa żyła złota, ponieważ produkcja sprzętu elektronicznego w wciąż rośnie, przez to powstaje coraz więcej tego rodzaju śmieci.

Tradycyjnie odpady lądują najczęściej w biednych krajach Afryki i Azji. Problem dostrzegł już Interpol, który stara się walczyć z tym procederem. Międzynarodowa organizacja policyjna nie żywi jednak nadziei, że uda się całkowicie ukrócić nielegalny handel odpadami. Przynosi on grupom przestępczym zbyt duże zyski, rocznie mogą zarabiać na śmieciach nawet 50 miliardów dolarów i dochody te będą rosły - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

dj1maes
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dj1maes