Majchrzak: większe zdolności przesyłu energii interkonetorami Polska-Niemcy
Prezes PSE Operator Henryk Majchrzak poinformował, że spółka ta ma w przyszłym tygodniu podpisać z niemieckim operatorem sieci przesyłowych 50 Hertz kontrakt na wspólną budowę przesuwników fazowych na energetycznych połączeniach transgranicznych.
W czasie piątkowej konferencji Power Ring w Warszawie Majchrzak mówił, że budowa przesuwników fazowych - urządzeń pozwalających kontrolować przesył energii elektrycznej linią - to element uporządkowania relacji z Niemcami, gdzie są kłopoty ze zbilansowaniem produkcji i konsumpcji energii oraz jej przesłaniem, dlatego pewna jej część przepływa przez polski system.
Majchrzak dodał, że przez pewien czas po obu stronach granicy testowane będą tzw. wirtualne przesuwniki fazowe, ale wiadomo już, że nie przyniosą one pożądanego efektu, dlatego PSE Operator i 50Hertz zdecydowały się wspólnie wybudować realne przesuwniki.
Prezes PSE Operator podkreślił, że przesuwniki na dwóch istniejących interkonektorach z Niemcami zwiększą polskie zdolności importowe o 500 MW, a eksportowe o 1500 MW. Przypomniał, że w tym roku Polska jest eksporterem netto energii elektrycznej do Niemiec. Zaznaczył, że planowana jest budowa trzeciego interkonektora, trwają prace studyjne, na które udało się uzyskać dofinansowanie z UE w wysokości 1,5 mln euro.
Mówiąc o rozbudowie polskich zdolności wymiany energii elektrycznej z sąsiednimi krajami Majchrzak przypomniał, że obecnie działa już połączenie z Ukrainą, którym można przesłać moc do 200 MW, czyli - jak podkreślił - stosunkowo niewiele. Prezes PSE Operator zaznaczył, że Ukraińcy są bardzo zadowoleni z tego przedsięwzięcia i w związku z tym polski operator prowadzi projekt odbudowy z modyfikacjami starego, nieczynnego połączenia Rzeszów-Chmielnicki. Zaznaczył, że jest już odpowiednia umowa ze stroną ukraińską i w ciągu 2-3 lat w oparciu o to połączenie Polska chce podnieść zdolności przesyłowe z Ukrainą o 200-300 MW.
Majchrzak przypomniał, że Ukraina buduje nowe elektrownie i - w jego ocenie - ma spory potencjał, jeśli chodzi o eksport prądu. Według Majchrzaka te przedsięwzięcia, w połączeniu z powstającym połączeniem z Litwą, wzmocnią bezpieczeństwo energetyczne Polski.
PSE Operator jest operatorem elektroenergetycznego systemu przesyłowego w Polsce. Podstawową działalnością spółki jest świadczenie usług przesyłania energii elektrycznej siecią przesyłową najwyższych napięć.