Trwa ładowanie...
d122gf1
08-03-2017 16:10

Małopolska/Podpisano 500 umów na dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego

W Małopolsce podpisano już 500 umów o dofinansowanie projektów z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020. Pięćsetna umowa trafiła w środę do produkującej drony firmy FlyTech UAV sp. z o.o. z Krakowa.

d122gf1
d122gf1

Dzięki ponad 37 tys. zł unijnego wsparcia firma będzie prezentować swoje urządzenia na międzynarodowych targach w Europie i USA.

"Ta 500. umowa dotyczy wsparcia firmy FlyTech w ekspansji na rynki zagraniczne. Chodzi o to, by wasze drony, z których jesteśmy bardzo dumni zdobywały nie tylko rynek polski, ale żeby były sprzedawane w całej Europie i świecie" - mówił w środę marszałek województwa Jacek Krupa. "Podejmujemy wiele działań, żeby zwłaszcza w sektorze IT i ICT tworzyć dobry klimat dla rozwoju firm w Małopolsce" - dodał.

Prezes FlyTech UAV Michał Wojas poinformował, że tuż przed odebraniem umowy dotyczącej dofinansowania, firmie udało się zawrzeć korzystny kontrakt eksportowy. "Nasze plany na 2017 i 2018 r. to jest ekspansja międzynarodowa, dlatego że w Polsce mogę śmiało powiedzieć rynek zdobyliśmy. Należymy do pierwszej piątki najlepszych firm dronowych w kraju" - powiedział Wojas.

Produkowane przez firmę drony są już wykorzystywane w geodezji, rolnictwie, energetyce, a nawet ratownictwie. Sztandarowy produkt firmy - Fenix - służył m.in. do zbierania informacji o stanie chronionej przyrody w Ojcowskim Parku Narodowym oraz do kontroli rozprzestrzeniania się barszczu Sosnowskiego. Firma FlyTech współpracuje także z GOPR-em.

d122gf1

Dzięki funduszom europejskim potencjał firmy będzie prezentowany na targach rolniczych AGRA w Słowenii, na targach geodezyjnych INTERGEO w Hamburgu oraz International Drone Expo w Los Angeles. Firma uzyskała też 3 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego na nowatorski projekt, który zakłada stworzenie drona przeznaczonego do inwentaryzacji i diagnostyki sieci elektroenergetycznych, w szczególności wysokiego i średniego napięcia.

Do końca 2016 r. w województwie małopolskim rozstrzygnięto 47 z ponad 60 konkursów i przekazano beneficjentom z Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 ponad 1,7 mld zł. Do końca tego roku ma zostać ogłoszonych kolejnych 37 naborów wniosków. Przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o pieniądze na projekty badawczo-rozwojowe w swoich firmach i przygotowanie się do ekspansji na rynkach międzynarodowych. Poza konkursami w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego w Małopolsce podpisano w zeszłym roku 58 umów na ponad 1 mld zł.

Na realizację całego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 region dostanie 2,879 mld euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Europejskiego Funduszu Społecznego.

d122gf1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d122gf1