Trwa ładowanie...
dpirlot

Mały Rynek w Opolu z tytułem najlepszej przestrzeni publicznej województwa

Przebudowa Małego Rynku w Opolu zwyciężyła w tegorocznym konkursie na Najlepszą Przestrzeń Publiczną woj. Opolskiego. Nagrodę internautów otrzymała rewitalizacja dziedzińca dawnego wójtostwa w Głuchołazach. Wyniki ogłoszono w czwartek w Opolu.

Share
dpirlot

Coroczny konkurs organizowany jest przez urząd marszałkowski woj. opolskiego. Jego celem jest pokazywanie najlepiej zagospodarowanej przestrzeni publicznej - rynków, placów, parków, ulic czy terenów zielonych; promowanie najlepszych projektów urbanistycznych decydujących o jakości tej przestrzeni, a także podnoszenie świadomości społecznej w zakresie kształtowania ładu przestrzennego.

Do tegorocznej, dziewiątej edycji wpłynęło siedem zgłoszeń. Marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła podkreślił podczas uroczystości wręczenia nagród, że oprócz wymogów technicznych jury pod uwagę brało także wymiar społeczny danych przedsięwzięć. "To czy ludzie zechcą w te miejsca chodzić, spotykać się, bywać" - mówił.

Jury, w skład którego prócz przedstawicieli urzędu marszałkowskiego weszli też architekci i urbaniści, najwyżej ocenili przebudową Małego Rynku w Opolu. Inwestorem tego przedsięwzięcia była gmina Opole, a projekt stworzyli: Krzysztof Szkółka, Patrycja Szkółka i Dariusz Sirojić ze studia BASIS we Wrocławiu.

dpirlot

W uzasadnieniu jury podkreśliło skalę przeobrażeń architektoniczno-funkcjonalnych tego historycznego placu miejskiego. W efekcie - czytamy - uporządkowano zagospodarowanie placu, polepszono jego standard, co z kolei dało możliwość wykorzystania przestrzeni do integracji i aktywizacji mieszkańców.

Mały Rynek w Opolu to niewielki plac położony tuż przy opolskim rynku głównym. W ramach rewitalizacji odnowiono tam sam plac oraz okalające go uliczki. Pojawiła się na nim kostka granitowa i betonowa. Na skwerze zasadzono ozdobne drzewa. Plac został wyposażony w specjalistyczny system nawadniania, przeciwdziałania wysadzaniu betonowych płyt przez korzenie drzew, a także w nowe oświetlenie - kuliste lampy. Postawiono także ławki.

Teraz na odnowionym placu tętni życie - jest on chętnie odwiedzanym miejscem w mieście, organizowane tam są m.in. plenerowe koncerty - podkreślali organizatorzy konkursu.

Wiceprezydent Opola Maciej Wujec odbierając nagrodę przypomniał, że przebudowa Małego Rynku budziła wiele dyskusji i emocji - zarzucano m.in. że plac pozbawiony jest zieleni. "Ostatecznie miejsce to świetnie wpisuje się w zabytkową przestrzeń, a na Mały Rynek powróciło życie, w takiej skali, która nas zaskoczyła" - dodał, cytowany przez urząd marszałkowski.

dpirlot

Internauci swoją nagrodę za najlepszą przestrzeń publiczną województwa opolskiego 2016 przyznali z kolei zrewitalizowanemu otoczeniu muru miejskiego oraz dziedzińcowi dawnego wójtostwa w Głuchołazach. Przestrzeń ta otrzymała także jedno z wyróżnień w konkursie głównym.

Rewitalizację tej przestrzeni zaprojektowało Biuro Obsługi Technicznej "SEWI" z Opola wraz z Andrzejem Legendziewiczem, Krzysztofem Nawareckim oraz Ryszardem Kubikiem. "Wyróżnienie przyznano za przywrócenie miastu kolejnego, ważnego historycznie fragmentu zabudowy śródmiejskiej, dzięki czemu wzmocniono wizerunek miasta przyjaznego mieszkańcom i atrakcyjnego turystycznie" - podało jury w uzasadnieniu. Odnowiono tam bowiem miejskie mury, zrekonstruowano studnię i bruk, dzięki czemu ten urokliwy zakątek starej części miasta stał się atrakcją dla mieszkańców i turystów.

W internetowym konkursie, który zakończył się przed tygodniem, oddano łącznie 684 ważne głosy. Zwycięskie przedsięwzięcie otrzymało 43 proc. wszystkich głosów.

Jak przypomniał opolski urząd marszałkowski, od 2008 do 2015 r. do konkursu zgłoszono 165 realizacji, z których 38 zostały nagrodzone i wyróżnione.

dpirlot

Podziel się opinią

Share
dpirlot
dpirlot