Trwa ładowanie...

Mały ZUS dla firm. Trzeba będzie się spieszyć

Składki ZUS dla małych firm będą niższe. Ale żeby skorzystać z preferencji, trzeba się będzie pospieszyć. Inaczej 6 tys. zł przepadnie.

Share
Mały ZUS dla firm. Trzeba będzie się spieszyćŹródło: East News, fot: Piotr Kamionka/REPORTER
d3nhtl9

W czwartek rząd przyjął ustawę, wprowadzającą tzw. mały ZUS plus. To realizacja przedwyborczej obietnicy, złożonej przez władzę. Dzięki temu najmniejsi przedsiębiorcy będą mogli zaoszczędzić nawet 500 zł miesięcznie. Teraz ustawa musi przejść przez parlament.

- To rozwiązanie, które pomoże rozwinąć skrzydła małym przedsiębiorcom - chwalił się w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

- Najbardziej zależy nam na rozwoju rodzimego kapitału. Chcemy, żeby polski kapitał był podstawą naszego modelu gospodarczego. To pomoc dla przedsiębiorców, żeby mogli jak najszybciej rosnąć na naszym rynku - dodawał szef rządu.

d3nhtl9

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

- To kontynuacja zmian, które wprowadziliśmy na początku roku, z którego już korzysta 180 tys. przedsiębiorców - stwierdziła z kolei minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Szacuje ona, że rozszerzenie "małego ZUS" obejmie kolejnych 320 tys. przedsiębiorców.

Powiększenie tej grupy to koszt w okolicach 1,3 mld zł. To dla państwa, bo sami przedsiębiorcy wyjdą na plus. Oszczędności miesięczne to kilkaset złotych, a rocznie nawet kilka tysięcy złotych. Jak pisaliśmy w money.pl, projekt ustawy był gotowy już przed wyborami.

d3nhtl9

Jest jedno "ale"

Projekt zakłada obniżenie wysokości składek dla najmniejszych przedsiębiorstw i uzależnienie ich od dochodów z roku poprzedniego. Dotyczy to firm, które nie przekraczają dochodu do 6 tys. zł i przychodu do 10 tys. zł.

Jak jednak zwraca uwagę "Fakt", przedsiębiorcy będą musieli się pospieszyć, gdy przepisy wejdą w życie. A to ma nastąpić z początkiem przyszłego roku.

Projekt bowiem zakłada, że aby skorzystać z preferencji, trzeba będzie złożyć wniosek. Tak samo, jak miało to miejsce w przypadku proporcjonalnej składki ZUS, która obowiązuje od początku 2019 roku.

A na złożenie takiego wniosku będzie tylko miesiąc. Ten, kto się spóźni, straci więc 6 tysięcy złotych. Warto więc zachować czujność.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3nhtl9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3nhtl9
d3nhtl9