"Mam zawód, mam pracę w regionie"
Ok. 9 tys. uczniów ze szkół zawodowych woj. śląskiego zgłosiło się dotąd do
programu "Mam zawód, mam pracę w regionie". Przygotowano dla nich kursy spawacza, operatora
koparki, baristy, dietetyka, grafika komputerowego. Program potrwa do sierpnia 2014 roku.
Ok. 9 tys. uczniów ze szkół zawodowych woj. śląskiego zgłosiło się dotąd do programu "Mam zawód, mam pracę w regionie". Przygotowano dla nich kursy spawacza, operatora koparki, baristy, dietetyka, grafika komputerowego. Program potrwa do sierpnia 2014 roku.
Za kwotę 72 mln zł, Samorząd Województwa Śląskiego, Śląskie Kuratorium Oświaty, wspólnie z 30 powiatami i miastami na prawach powiatu realizują działania, które mają podnieść prestiż szkolnictwa zawodowego w województwie śląskim.
W ramach unijnego projektu "Mam zawód-mam pracę w regionie" uczniowie mogą uczestniczyć w zajęciach wyrównawczych, które mają zapobiec przedwczesnemu wykluczeniu z systemu edukacji. W zależności od potrzeb mogą to być dodatkowe zajęcia m.in. z matematyki, fizyki, rysunku technicznego, chemii. Przygotowano dla nich także zajęcia pozaszkolne z języka angielskiego, projektowania stron www, systemów i sieci komputerowych, technologii mobilnych.
Jednym z elementów tego projektu są kursy. Uczniowie mogą wybierać spośród wielu kursów uzyskując certyfikaty np. spawacza, operatora koparki, operatora wózków widłowych, tokarza. Na chętnych czekają także kursy grafika komputerowego, obsługi programów księgowych, prawa jazdy, pilota wycieczek, języków obcych, carvingu.
"Są osoby, które kończą więcej niż jeden kurs. Uczennica z Kłobucka zaliczyła kursy kelnera, barmana, baristy i dietetyka, co znacznie zwiększa jej możliwości na rynku pracy" - uważa Michał Raszka z Grupy PRC, firmy odpowiedzialnej za promocję projektu. Dodał, że udział w programie zgłaszają także uczniowie niepełnosprawni, którzy decydują się np. na kursy prawa jazdy, obsługi kasy fiskalnej.
Na dokształcenie jednego uczestnika przewidziano średnio ok. 3,5 tys. zł
W ramach programu, jak powiedział Raszka, doposażono dotąd również ok. 60 szkół zawodowych w materiały dydaktyczne a dla ok. 20 pracowni praktycznej nauki zawodu zakupiono sprzęt i narzędzia. W Rybniku powstała pracownia praktycznej nauki zawodu z nowoczesnym sprzętem mechatronicznym, układami pneumatyki przemysłowej, sprężarką i zestawami czujników i sterowników.
Projekt "Mam zawód-mam pracę w regionie" jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013. Skierowany jest do 14. tys. uczniów zasadniczych szkół zawodowych i techników. Rekrutacja do programu rozpoczęła się z początkiem 2012 roku. Dotąd zgłosiło się 9 tys. uczniów.
Program będzie realizowany do sierpnia 2014 roku
Celem unijnego projektu "Mam zawód - mam pracę w regionie" jest zwiększenie atrakcyjności, jakości oraz prestiżu szkół zawodowych w województwie śląskim oraz wsparcie zawodowe uczniów.
(AS)