Manifestacja OPZZ w Dniu Walki z Bezrobociem

Ponad 200 związkowców i bezrobotnych
pikietowało - w związkowym Dniu Walki z Bezrobociem -
siedzibę Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. Przy dźwięku
trąbek i huku petard domagali się oni zmiany polityki gospodarczej
rządu i zmniejszenia bezrobocia.

Manifestacja OPZZ w Dniu Walki z Bezrobociem

Uczestnicy manifestacji przynieśli ze sobą baloniki. "Dziś jesteśmy z balonami, ale jutro z kilofami" - skandowali. "Chcemy pracy, chcemy żyć" - napisali na jednym z transparentów. Pikietę zorganizowało Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych.

Na ręce dyrektora generalnego Urzędu, Małgorzaty Książek-Grelewicz oraz wicemarszałka woj. śląskiego Mariana Jarosza, związkowcy przekazali petycję, adresowaną do premiera Kazimierza Marcinkiewicza.

"W expose deklarował Pan walkę z bezrobociem, przestrzeganie prawa pracy i zapewniał Pan o swoich staraniach o godność człowieka pracy. Panie Premierze. Minęło sześć miesięcy rządów pańskiej partii i co - wzrasta bezrobocie, wzrasta bezdomność, brak perspektyw mieszkaniowych dla młodych, olbrzymie zróżnicowanie płac bez żadnego uzasadnienia, wzrasta liczba ludzi żyjących na granicy nędzy i ubóstwa" - napisano w petycji.

Według związkowców, mimo wzrostu gospodarczego bezrobocie wzrasta. Zwrócili uwagę na trudności w dostępie do służby zdrowia oraz pogarszanie się warunków pracy, szczególnie w firmach prywatnych. Petycja zostanie przekazana premierowi.

Podczas manifestacji głos zabrał m.in. przedstawiciel siedmiorga hutników z Huty Łaziska, którzy od piątku okupują Śląski Urząd Wojewódzki, domagając się wznowienia dostaw prądu do huty. _ Jesteśmy z wami _ - zapewniał hutników wiceszef Związku Zawodowego Górników w Polsce, Wacław Czerkawski.

Według szacunkowych danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach, w końcu marca tego roku w powiatowych urzędach pracy regionu zarejestrowanych było 287.356 bezrobotnych, w tym 160.086 kobiet. W odniesieniu do lutego liczba bezrobotnych spadła o 2038 osób. W marcu zgłoszono 10.225 ofert pracy.

W woj. śląskim najwięcej bezrobotnych jest w dużych miastach: Sosnowcu (17,2 tys.), Częstochowie (17,1 tys.), Bytomiu (15,2 tys.), Katowicach (14,1 tys.), Zabrzu (13,4 tys.), Gliwicach (11,5 tys.), Dąbrowie Górniczej (10,8 tys.). Stopa bezrobocia w regionie - to 15,4% wobec 17,6% w całym kraju. Tylko ponad 11% osób bezrobotnych ma prawo do pobierania zasiłku. Prawie połowa bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy to ludzie młodzi, do 34. roku życia. Blisko 57% bezrobotnych to kobiety.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)