Trwa ładowanie...
d2eoc1x

Marketplanet jest zainteresowany kupnem spółek z sektora handlu elektronicznego

Warszawa, 26.01.2015 (ISBnews) - Marketplanet planuje intensywny rozwój oferty produktowej, ale także jest zdecydowany na skokowy wzrost dzięki akwizycjom, poinformował agencję ISBnews prezes Piotr Matysik. Według niego, pierwsza z kilku transakcji, wartych po max. kilka milionów złotych, może zostać ogłoszona jeszcze w I połowie 2015 r.
Share
d2eoc1x

"Marketplanet to firma dostarczająca rozwiązania informatyczne wspomagające zakupy oraz procesy przetargowe w dużych firmach. Na pewno przy tej specjalizacji pozostaniemy, dynamicznie rozwijając naszą ofertę" - powiedział Matysik w rozmowie z ISBnews.

Według jego szacunków, w tym segmencie usług Polska jest opóźniona o 7-10 lat w stosunku do technologii i usług wykorzystywanych w USA oraz Europie Zachodniej. Tak więc dalszy rozwój produktów spółki pozwala na zaproponowanie partnerom dodatkowych możliwości wspierających ich procesy zakupowe.

"Myślę tu o modułach księgowych, rozliczaniu faktur, faktoringu, hurtowni danych czy funkcjach kontroli. Pracujemy obecnie nad umowami partnerskimi z dużymi dostawcami, by stworzyć platformę transakcyjną, która zautomatyzuje wszystkie działania od ogłoszenia przetargu, poprzez realizację zamówień do rozliczeń poprzez instytucje finansowe" - wskazał prezes.

d2eoc1x

Marketplanet rozmawia także z jednym z banków w celu stworzenia modelu płatności dla swoich klientów, co pomoże zarządzać płatnościami czy np. wadiami wpływającymi w przetargach. równolegle opracowywane jest rozwiązanie wspierające system podpisu elektronicznego przy wymianie dokumentów handlowych.

"Proces tworzenia kolejnych modułów trwa kilka miesięcy, a koszty jego wykonania oscylują od 0,5 do 0,8 mln zł. Na dziś jednak nie korzystamy z finansowania zewnętrznego, ponieważ produkcja odbywa się na podstawie bieżącego planu rozwoju narzędzi informatycznych dla obecnych klientów, więc ryzyko inwestycyjne jest małe" - przekonuje Matysik.

Posiadając mocną pozycję rynkową oraz finansową Marketplanet chce rozwijać się nie tylko organicznie, ale także przez przejęcia i akwizycje. Zarząd widzi na rynku wiele przedsięwzięć, które z powodzeniem mogłyby uzupełnić ofertę spółki. Zaliczają się do nich zarówno firmy start-up, ale także większe, z którymi można wejść w stałą kooperację lub doprowadzić do fuzji z wymianą akcji.

"Pierwszy temat powinien zostać sfinalizowany w ciągu pierwszego półrocza br. Planujemy zakup lub fuzję do kilku podmiotów o wartości do kilku milionów złotych każdy" - podkreślił Matysik.

d2eoc1x

Prezes wskazał, że spółka jest zainteresowana szeroko rozumianym handlem. Może to być np. firma posiadająca ciekawe rozwiązania dla rynku masowego, które potem można wspólnie przeformatować dla dużych podmiotów.

Przekonuje także, że wdrożenie systemu automatyzacji procesów przetargowych oraz zakupowych daje wymierne oszczędności - nawet 20-30% dzięki wynegocjowaniu lepszych cen, kolejne 10-15% dzięki usprawnieniu i przyspieszeniu procesów.

"Są także zyski niewymierne np. bezpieczeństwo prowadzeniu przetargu, gdy nikt nie ma wglądu w oferty przed ich otwarciem" - podsumował.

Należący do funduszu Avalon Marketplanet zajmuje się tworzeniem zaawansowanych technologii i rozwiązań informatycznych wspierających procesy wewnątrz firmy i komunikację z dostawcami. Łączy przedsiębiorstwa z ponad 236 branż i usprawnia ich komunikację z ponad 161 tys. dostawców. Rocznie obroty klientów Marketplanet wynoszą ok. 23 mld zł, a oszczędności szacuje się na kilka miliardów złotych.

Lesław Kretowicz

(ISBnews)

d2eoc1x

Podziel się opinią

Share
d2eoc1x
d2eoc1x