Trwa ładowanie...
dm1hy9m
02-05-2016 09:35

Markit: w kwietniu poprawa w przemyśle, ale wolniejsza niż w marcu

Wskaźnik PMI dla polskiego sektora przemysłowego w kwietniu wyniósł 51 pkt, wobec 53,8 pkt w marcu - podała w poniedziałek firma Markit Economics. Warunki w przemyśle nadal się poprawiały, ale znacznie wolniej niż marcu; spadek był jednym największych od listopada 2008 r.

dm1hy9m
dm1hy9m

Zgodnie z komunikatem w kwietniu odczyt wskaźnika PMI (51,0) zasygnalizował poprawę warunków w polskim sektorze przemysłowym dziewiętnasty miesiąc z rzędu i pozostał powyżej średniej z długoterminowych badań (50,3). Spadek o 2,8 pkt wskazuje na znaczne spowolnienie wzrostu na początku drugiego kwartału; tempo wzrostu w polskim sektorze przemysłowym w kwietniu było zbliżone do tego ze stycznia br.

"Na początku drugiego kwartału wzrost w polskim sektorze przemysłowym zwolnił, po tym jak nabrał tempa w dwóch poprzednich miesiącach. Mimo, że wciąż powyżej neutralnego progu 50,0, wskaźnik PMI zarejestrował w kwietniu najgwałtowniejszy miesięczny spadek od czasu światowego kryzysu z końca 2008. Główny wskaźnik odnotował niższą wartość niż wskaźnik dla strefy euro (51,5 - jak wynika z kwietniowych wstępnych danych flash). Ponadto, nieznaczny wzrost liczby nowych zamówień sugeruje, iż w maju ogólne warunki gospodarcze w sektorze pozostaną słabe" - ocenił cytowany w komunikacie starszy ekonomista Markit Trevor Balchin.

Zgodnie z raportem słaba poprawa warunków gospodarczych w sektorze w kwietniu była wynikiem wolniejszego wzrostu wielkości produkcji oraz liczby nowych zamówień. Napływ nowych kontraktów był najwolniejszy w obecnym 19-miesięcznym okresie pozytywnych odczytów. Tempo wzrostu zamówień eksportowych nie zwolniło tak gwałtownie jak w przypadku całkowitej liczby nowych zamówień, co mogło mieć związek z osłabieniem złotego.

"W związku z tym, że liczba nowych zamówień wzrosła tylko nieznacznie, produkcję częściowo skierowano na realizację zawartych wcześniej kontraktów, a poziom zapasów obniżał się najszybciej od pięciu miesięcy. Słabszy napływ nowych kontraktów wpłynął również na sytuację na rynku pracy w sektorze. Poziom zatrudnienia u producentów wzrósł rekordowy trzydziesty trzeci miesiąc z rzędu, ale w najwolniejszym tempie od listopada 2014" - napisano.

dm1hy9m

Analitycy z Markit zauważyli, że w kwietniu poziom pozycji zakupionych przez polskich producentów spadł pierwszy raz od trzech miesięcy. Ponadto, tempo tego spadku było jednym z najszybszych od trzech lat. Obniżył się też poziom zapasów.

"W kwietniu średnie koszty produkcji obniżyły się po raz ósmy z rzędu, co wykazało najdłuższy okres presji na obniżkę kosztów w sektorze przemysłowym od rozpoczęcia badań w czerwcu 1998 r. Mimo to, tempo deflacji zwolniło i było marginalne. Najnowsze badania zasugerowały również powrót presji na podwyżkę cen wyrobów gotowych, rejestrując drugi wzrost od niemal czterech lat" - napisano.

Jak podano w komunikacie Markit, PMI Polskiego Sektora Przemysłowego (Wskaźnik Menadżerów Logistyki) to złożony wskaźnik opracowany w celu zobrazowania kondycji polskiego sektora przemysłowego. Jest on kalkulowany na podstawie pięciu subindeksów: nowych zamówień, produkcji, zatrudnienia, czasu dostaw i zapasów pozycji zakupionych. Każda wartość głównego wskaźnika powyżej 50,0 oznacza ogólną poprawę warunków w sektorze. Raport opiera się na danych zebranych od reprezentatywnego panelu ponad 200 firm z polskiego sektora przemysłowego. Grupa respondentów ustalana jest w oparciu o udział branży w PKB i poziom zatrudnienia.

dm1hy9m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dm1hy9m