Trwa ładowanie...
d14vz2w
20-11-2015 12:49

MasterPharm: Rynek produkcji kontraktowej suplementów sięgnie 4 mld zł w 2020 r.

Warszawa, 20.11.2015 (ISBnews) - Wartość rynku produkcji kontraktowej suplementów diety o rocznej wartości sprzedaży w przedziale 5-10 mln zł może przekroczyć 1 mld zł, zaś tych o wartości sprzedaży do 5 mln zł sięgnie 3 mld zł w 2020 roku, wynika z szacunków firmy Master Pharm.

d14vz2w
d14vz2w

Według szacunków Master Pharm, liczba produktów generujących roczny obrót w przedziale 5-10 mln zł stanowi około 2% rynku w ujęciu ilościowym. Każda z tych grup reprezentuje natomiast ok. 20% udział w polskim rynku pod względem wartościowym.

"Na podstawie tych danych szacujemy, że wartość rynku produkcji kontraktowej suplementów o rocznej wartości sprzedaży w przedziale 5-10 mln zł może przekroczyć w 2020 roku 1 mld zł, a tych o wartości sprzedaży do 5 mln zł - 3 mld zł. Perspektywy są więc z naszego punktu widzenia bardzo obiecujące" - powiedział ISBnews prezes Master Pharm Jacek Franasik.

Według raportu firmy PMR "Rynek Suplementów diety w Polsce 2015", wartość polskiego rynku suplementów diety liczona w cenach detalicznych, rozumiana jako wartość sprzedaży produktów posiadających status suplementów diety w aptekach, obrocie pozaaptecznym i przez internet wyniosła w 2014 roku 3,33 mld zł. Prognozowana przez PMR wartość polskiego rynku suplementów na koniec 2015 roku to 3,55 mld zł.

"PMR w swoim raporcie zakłada CAGR tego rynku w latach 2015-2020 na poziomie 7,3%, co oznacza przyrost jego wartości o kolejne 1,5 mld zł. Chcemy brać czynny udział w jego rozwoju - naszym celem jest jak najlepsze wykorzystanie tego potencjału" - podkreślił Franasik.

d14vz2w

Spółka zakłada, że wzrost rynku suplementów diety implikować będzie również znaczący wzrost potencjału produkcji kontraktowej. Swoje oczekiwania buduje nie tylko w oparciu o te prognozy, ale również o własne analizy dotyczące obecnej struktury sprzedaży na polskim rynku suplementów.

"Według naszych obserwacji i szacunków, dla właścicieli poszczególnych marek suplementów opłacalna jest samodzielna produkcja - versus zlecenie firmie zewnętrznej - tylko tych wyrobów, które w przypadku jednego produktu generują przychody w wysokości co najmniej 10 mln zł rocznie. Takie suplementy stanowią jedynie niewielki procent polskiego rynku - szacujemy, że jedynie około 1% całkowitej liczby produktów suplementowych. Z kolei produkcja suplementów, generujących roczne przychody nie wyższe, niż 5 mln zł, jest zazwyczaj według naszej wiedzy tańsza w systemie kontraktowym" - podkreślił prezes Master Pharm.

Grupa kapitałowa Master Pharm prowadzi działalność w zakresie produkcji i wprowadzania do obrotu suplementów diety i innych środków żywnościowych posiadających właściwości wspomagające zdrowie, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, kosmetyków, wyrobów medycznych oraz preparatów spożywczych.

Do końca tego roku spółka chce przeprowadzić pierwszą ofertę publiczną i planuje emisję do 6,85 mln akcji, w tym do 5 mln akcji nowej emisji i 1,85 mln akcji sprzedawanych.

d14vz2w

Obecnie działalność grupy opiera się przede wszystkim na zarządzaniu realizacją produkcji kontraktowej suplementów diety, przy czym od marca 2015 roku została ona wsparta znacznym portfelem marek własnych, rozwijanych przez spółkę zależną Avet Pharma.

Większość produkcji Grupy realizowana jest przez spółkę Grokam (100% zależna od Master Pharm S.A.). Z kolei Avet Pharma (również 100% zależna od Master Pharm S.A.) prowadzi działalność w zakresie opracowywania i wprowadzania do obrotu suplementów diety pod markami własnymi oraz związanego z tą działalnością marketingu i promocji.

W 2014 roku Grupa zanotowała 45,3 mln zł przychodów, 11,9 mln zł EBIT i 9,3 mln zł zysku netto (dane pro forma).

(ISBnews)

d14vz2w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d14vz2w