Trwa ładowanie...

Masz czas tylko do końca roku. Możesz odzyskać nawet 3 tys. zł podatku

To ostatni moment, aby jeszcze w tym roku wpłacić pieniądze na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. IKZE to nie tylko szansa na wyższą emeryturę, ale też możliwość pomniejszenia podatku za dany rok kalendarzowy. Dla zatrudnionych i prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze.

Materiał powstał przy współpracy z TFI PZU
Masz czas tylko do końca roku. Możesz odzyskać nawet 3 tys. zł podatkuŹródło: Unsplash.com
dnb8rvz
dnb8rvz

IKZE to, należący do III filara emerytalnego, instrument finansowy pozwalający na dobrowolne gromadzenie oszczędności z myślą o emeryturze. Szacunki ekspertów co do jej wysokości dla osób aktualnie pracujących są pesymistyczne. Nasza emerytura może wynosić tylko 1/3 ostatniego wynagrodzenia. Chcąc więc zapewnić sobie obecny standard życia w przyszłości, musimy samodzielnie zadbać o brakującą część pieniędzy. Niestety nikt za nas tego nie zrobi.

Co roku ulga podatkowa dla pracowników i samozatrudnionych

Jedną z możliwości jest właśnie założenie konta IKZE. Zaletą tego systemu jest nie tylko dobrowolność oszczędzania, ale również możliwość skorzystania z ulgi podatkowej. Wpłaty na IKZE możemy odliczyć od podstawy opodatkowania w rocznym zeznaniu PIT.

Mówiąc wprost, przelewając środki do końca tego roku na konto IKZE, na początku przyszłego, rozliczając się z fiskusem, pomniejszymy nasz podatek.

Oszczędzanie w IKZE. To my decydujemy, ile co miesiąc chcemy wpłacić na nasze prywatne konto

Co ważne, IKZE oferuje taką możliwość zarówno pracownikom, jak i prowadzącym działalność gospodarczą w formie samozatrudnienia. W tym drugim przypadku warto jednak sprawdzić, czy ulga nam przysługuje. Bonusem podatkowym nie są np. objęte osoby będące na ryczałcie.

dnb8rvz

O tym, kiedy i ile wpłacamy na IKZE, decydujemy sami, dopasowując częstotliwość i wysokość wpłat do naszych potrzeb i możliwości. W IKZE inPZU minimalna kwota wpłaty zaczyna się już od 100 zł, więc każdy może na nim oszczędzać. Obowiązuje nas jednak ustawowy limit. Roczna kwota nie może przekroczyć 1,2-krotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego. W 2021 roku dla osób zatrudnionych wynosi ona 6310,80 zł.

Wyższy pułap mają prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze – 1,8-krotność średniego wynagrodzenia, w tym roku jest to 9466,20 zł.

Nawet 3 tys. zł mniej podatku

O ile możemy zmniejszyć należny podatek dzięki wpłatom na IKZE? Wszystko zależy od wysokości kwoty, jaką wpłacimy na konto w danym roku oraz od stawki opodatkowania naszych dochodów.

W 2021 roku zatrudnieni na umowę o pracę przy maksymalnej wpłacie oraz podstawie opodatkowania w wysokości 32 proc. mogą obniżyć swój podatek dochodowy o 2019,46 zł. Przy niższej stawce (17 proc.) ulga wyniesie 1072,84 zł.

  Adobe Stock
Źródło: Adobe Stock

Dla prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze maksymalna kwota bonusu podatkowego w przypadku opodatkowania stawką 32 proc. wyniesie 3029,18 zł, a przy 17-procentowym podatku – 1609,25 zł. Ci, którzy są na 19-procentowym podatku liniowym, mogą odzyskać nawet 1798,58 zł.

dnb8rvz

Z ulgi podatkowej możemy korzystać co roku, ale nasze oszczędności najlepiej wypłacić po ukończeniu 65 lat. Wtedy od zgromadzonego kapitału zapłacimy jedynie zryczałtowany 10-procentowy podatek (nie ma podatku od zysków kapitałowych). Gdy zdecydujemy się na wcześniejszą wypłatę, będziemy musieli odprowadzić podatek dochodowy w rocznym zeznaniu PIT.

Oszczędności w IKZE także jako wkład własny

W odróżnieniu od składek odkładanych w ZUS, środki zgromadzone na IKZE są naszą prywatną własnością i podlegają dziedziczeniu. To daje nowe możliwości wykorzystania środków gromadzonych na IKZE. Niewiele osób wie, że ubiegając się o kredyt hipoteczny, możemy je zgłosić do banku jako wkład własny, i co ważne nie musimy ich w tym celu wypłacać.

Warto wziąć to pod uwagę, jeśli mamy w planach zakup mieszkania i wydaje nam się, że to nie jest najlepszy moment na rozpoczynanie oszczędzania na emeryturę.

dnb8rvz

IKZE prowadzą różne instytucje finansowe, także TFI PZU.

Założenie konta jest niezwykle proste i można to zrobić online. Wystarczy wejść na stronę inPZU.pl, a następnie wybrać fundusz (lub fundusze), w którym chcemy ulokować nasze środki.

Jeśli nie jesteśmy pewni, który fundusz wybrać, obliczmy, w którym roku przejdziemy na emeryturę i wybierzmy fundusz tzw. cyklu życia.

Przechodząc na emeryturę w 2040 roku, wybierzemy wówczas inPZU Puls Życia 2040. Aktywa w tym funduszu są tak dobrane, by optymalnie zbalansować potencjał zysku i ryzyko dla takiego czasu oszczędzania.

dnb8rvz

W kolejnym kroku ustalamy kwotę wpłaty (oszczędzanie w inPZU można zacząć już od 100 zł), podajemy dane osobowe oraz zaznaczamy wymagane zgody. Na koniec przelewamy pieniądze z naszego bankowego konta. I już, zaczynamy oszczędzanie!

Więcej informacji można znaleźć na stronie https://www.pzu.pl/kampania/ikze-odloz-na-pozniej-w-inpzu.

Materiał powstał przy współpracy z TFI PZU
dnb8rvz
dnb8rvz