Lawina skarg na duży bank. Rzecznik finansowy podjął kroki
Rzecznik Finansowy skierował pismo do Prezesa UOKiK, w którym poinformował o możliwych nieprawidłowościach w działaniach Banku Pekao oraz Pekao Banku Hipotecznego dotyczących wakacji kredytowych. To reakcja na liczne skargi klientów banku.
20.10.2023 | aktual.: 20.10.2023 09:40
Wakacje kredytowe dają możliwość zawieszenia spłaty raty kredytu hipotecznego łącznie przez nawet osiem miesięcy w 2022 i 2023 r. Wniosek można złożyć osobiście, pocztą lub przez internet. Spłatę kredytu można było zawiesić na dwa miesiące w trzecim i na dwa miesiące w czwartym kwartale 2022 r.
Z programu skorzystało z niego prawie 1 mln kredytobiorców, co ujawnił w maju wiceminister finansów Artur Soboń., co ujawnił w maju wiceminister finansów Artur Soboń.
Rzecznik Finansowy zwrócił się do UOKiK o zbadanie sprawy pod kątem potencjalnego stosowania praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów. Jak czytamy w komunikacie, jest to reakcja na liczne skargi klientów Banku Pekao S.A. oraz Pekao Banku Hipotecznego S.A.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rzecznik Finansowy zwrócił się do UOKiK
W komunikacie czytamy, że zastrzeżenia Rzecznika Finansowego dotyczą:
- nieprawidłowej realizacji ustawy o wakacjach kredytowych,
- braku rozpatrywania w ustawowym terminie reklamacji klientów przez Bank Pekao S.A.
- braku realizacji przez Bank Pekao obowiązku zwrotu klientom środków ukradzionych wskutek nieautoryzowanych transakcji i tzw. kredytów/pożyczek na klik - wbrew przepisom ustawy o usługach płatniczych.
"Rzecznik Finansowy monitorując praktyki instytucji finansowych pod kątem ochrony interesów ich klientów, zidentyfikował liczne wnioski klientów banków Pekao S.A. oraz Pekao Banku Hipotecznego S.A., które w ocenie Rzecznika Finansowego mogą znosić znamiona praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów" - napisano w komunikacie.
Analiza skarg klientów wskazuje, że działania banków naruszają interes konsumentów szczególnie w odniesieniu do przypadków, w których w sytuacji skorzystania przez kredytobiorcę z tzw. wakacji kredytowych, banki naliczają kolejną ratę będącą w całości ratą odsetkową. W efekcie korzystanie z programu przez klientów nie jest dla nich w pełni korzystne.
Wakacje kredytowe. Nowy rząd zdecyduje, co dalej
Projekt ustawy przedłużającej wakacje kredytowe na rok 2024 będzie procedowany przez rząd. Premier Mateusz Morawiecki wpisał go do harmonogramu kolejnego posiedzenia - przekazał Piotr Müller.
Jak informowała jednak Wirtualna Polska, może się okazać, że projekt ws. wakacji kredytowych będzie polityczną pułapką zastawianą przez PiS na nową władzę i próbą zrzucenia odpowiedzialności na formację Donalda Tuska.
Zobacz także
Co więc zrobi opozycja? - Uważam, że trzeba obserwować, jaki będzie odczyt inflacji w listopadzie i grudniu. Jeśli będzie spadać, to prognozowany WIBOR prawdopodobnie również będzie niższy. A wtedy raty spadną i może okazać się, że wakacje kredytowe nie będą potrzebne - powiedziała WP posłanka Izabela Leszczyna.