Trwa ładowanie...
dhp8n9h

Mazowieckie/ Będzie kolejny etap pogłębiania Wisły w okolicy Płocka

W drugiej połowie roku ruszy kolejny etap pogłębiania Wisły i udrażniania jej koryta w okolicy Płocka. W ramach planowanych tam prac związanych z bezpieczeństwem przeciwpowodziowym z rzeki wydobytych zostanie ok. 280 tys. metrów sześc. piasku.

Share
dhp8n9h

Jak poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka warszawskiego Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej (RZGW) Urszula Tomoń, usuwaniem nadmiaru piasku i likwidacją lokalnych wypłyceń w środkowym biegu Wisły objęty zostanie obszar od miejscowości Wykowo do Płocka.

Pogłębianie rzeki Wzdłuż Doliny Iłowsko-Dobrzykowskiej planowane jest również w rejonie Dobrzykowa koło Gąbina, gdzie do usunięcia jest 60-70 tys. metrów sześc. piachu.

"Poprawa bezpieczeństwa przeciwpowodziowego na Wiśle jest jednym z priorytetów działania RZGW w Warszawie. Prace pogłębiarskie prowadzimy zgodnie z obowiązującymi przepisami i w ramach otrzymywanych środków budżetowych. Niestety nie są one wystarczające. Robimy więc tyle prac, na ile pozwalają otrzymane środki finansowe" - wyjaśniła Tomoń. Jak zaznaczyła, w latach 2011-14 na wszystkie prace przeciwpowodziowe na terenie powiatu płockiego, w tym na pogłębianie i udrażnianie Wisły, wydano ponad 37,6 mln zł. "Pozwoliły one na znaczne zmniejszenie zagrożenia powodziowego w tych okolicach" - oceniła rzeczniczka RZGW.

dhp8n9h

Wśród zrealizowanych inwestycji Tomoń wymieniła m.in. zakończoną w ostatnim czasie rozbudowę wałów przeciwpowodziowych w najniżej położonej dzielnicy Płocka - Borowiczki oraz pobliskich wałów wzdłuż rzek: Słupianka i Rosica, dopływów Wisły. Dodała, iż co roku konserwowane są urządzenia melioracyjne, w tym system rowów odwadniających.

Według danych RZGW, w 2012 r. na odcinku Wisły w rejonie Płocka wykonano prace związane z bezpieczeństwem powodziowym na łączną kwotę blisko 13,2 mln zł, w tym prawie 4,3 mln zł przeznaczono na pogłębianie rzeki w okolicy Popłacina, gdzie wydobyto 350 tys. metrów sześc. piasku oraz w okolicy Dobrzykowa, gdzie usunięto 50 tys. metrów sześc. piasku. W 2014 r. przeprowadzono ponownie pogłębianie w rejonie Popłacina, wydobywając tam 160 tys. metrów sześc. piachu - koszt ponad 1,3 mln zł.

Jak informuje RZGW, ogółem do usunięcia w końcowej części Zbiornika Włocławskiego jest ok. 2 mln metrów sześc. piasku. Zbiornik ten to największy sztuczny akwen w Polsce. Rozciąga się na Wiśle od Włocławka do Płocka. Ma długość 58 km i szerokość do 2 km. Powstał pod koniec lat 60. XX wieku w związku z budową zapory i elektrowni we Włocławku.

Pogłębianie rzeki na tym odcinku i powyżej Płocka rozpoczęto po powodzi w 1982 r. Prace przerwano w latach 90. XX wieku. Zostały wznowione po powodzi w 2010 r., która dotknęła wtedy znaczną część Doliny Iłowsko-Dobrzykowskiej, w tym gminy Gąbin i Słubice. Mieszkańcy położonych tam miejscowości uważają, że pogłębianie rzeki na tym odcinku jest obecnie niewystarczające. Ich zdaniem, taki stan powoduje stały wzrost zagrożenia powodziowego.

Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych przygotowuje koncepcję ochrony przeciwpowodziowej Doliny Iłowsko-Dobrzykowskiej, która po opracowaniu, jak zapowiedział ostatnio wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski, poddana zostanie konsultacjom społecznym.

dhp8n9h

Podziel się opinią

Share
dhp8n9h
dhp8n9h