Mazowsze/ Ponad 7 mln zł na rewitalizację - trwa konkurs dotacji dla gmin

Wsparcie gmin w uruchomieniu rewitalizacji obszarów zdegradowanych oraz angażowanie w program mieszkańców, podmiotów publicznych i prywatnych - to niektóre cele konkursu prowadzonego na Mazowszu. Pula środków przeznaczonych na program wynosi 7,312 mln zł.

13.01.2016 15:00

Instytucją przeprowadzającą konkurs - w imieniu Zarządu Województwa Mazowieckiego oraz ministra rozwoju - jest Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych. Działania wspierające gminy współfinansowane są ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020 (85 proc.) oraz z budżetu państwa (15 proc.).

Przedmiotem konkursu jest wsparcie gmin w procesie opracowywania lub aktualizowania programów rewitalizacji, które stanowią podstawę do ubiegania się o dotacje z funduszy UE.

Założeniem projektu jest przede wszystkim pobudzenie aktywności środowisk lokalnych i stymulowanie współpracy na rzecz rozwoju społeczno-gospodarczego, a także przeciwdziałanie zjawisku wykluczenia w obszarach zagrożonych patologiami społecznymi. Podejmowane inicjatywy mają na celu polepszenie jakości życia mieszkańców, w tym zwiększenie szans na ich zatrudnienie.

Ponadto powinny pozwolić na trwałą odnowę rewitalizowanego obszaru, poprawę ładu przestrzennego oraz stanu środowiska i zabudowy. W efekcie działania te powinny ożywić rewitalizowane obszary, nadać im nowe funkcje, podnieść ich atrakcyjność. Założeniem jest zainteresowanie odnowionym obszarem mieszkańców, turystów i inwestorów.

Wnioski o dofinansowanie mogą składać gminy miejskie, miejsko-wiejskie i wiejskie do 29 stycznia 2016 r. (do godz. 16). Każda gmina może złożyć jedne projekt. W konkursie preferowane będą gminy ze słabszym potencjałem, znajdujące się w długotrwałej sytuacji kryzysowej.

Łączna wartość projektu jednego wnioskodawcy nie może przekroczyć 200 tys. zł. Poza tym podmiot starający się o dofinansowanie, jest zobowiązany do wniesienia wkładu własnego, który stanowi 10 proc. kosztów złożonego projektu.

Poza ogłoszeniem konkursu - w ramach działań podejmowanych przez woj. mazowieckie - zaplanowano m.in. wsparcie merytoryczne (w formie spotkań informacyjno-warsztatowych), doradztwo udzielane przez Zespół ds. Rewitalizacji powołany zarządzeniem marszałka woj. mazowieckiego oraz spotkania edukacyjne dla przedstawicieli gmin.

Podczas pierwszego spotkania informacyjnego, które odbyło się w środę (13 stycznia), marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik powiedział, że UE oczekuje, że nie będą to tylko procesy dotyczące infrastruktury, ale również rewitalizacji społecznej. Jak tłumaczył ważna jest "aktywizacja społeczna" oraz tworzenie nowych miejsc pracy.

Struzik dodał, że środki zostały pozyskane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z Europejskiego Funduszu Społecznego. "Już zetknięcie tych dwóch funduszy pokazuje, że te projekty nie mogą tylko dotykać tej warstwy twardej (), ale muszą też dotykać tej warstwy społecznej" - stwierdził marszałek. W jego opinii są to "znaczące pieniądze, po które warto sięgnąć". "Po to żeby po nie sięgnąć, warto się do tego po prostu dobrze przygotować" - podsumował.

Anna Mróz z Ministerstwa Rozwoju podkreśliła, że rewitalizacja jest "obszarem szczególnej uwagi" w nowej perspektywie finansowej. "Zmieniamy podejście do rewitalizacji (). Działania rewitalizacyjne muszą być kompleksowe, czyli muszą uwzględniać zarówno sferę strukturalno-przestrzenną, ale też przede wszystkim społeczną" - dodała.

"Jest to bardzo nowe podejście w stosunku do tego, jak były prowadzone procesy rewitalizacji w dotychczasowej perspektywie finansowej 2007-2013. Nie ukrywamy, że zmiana podejścia rodzi pewne problemy i trudności" - powiedziała Mróz. Jak tłumaczyła "dużo łatwiej jest zrealizować projekt czysto infrastrukturalny", czyli np. wybudować kamienicę czy fontannę, niż rozmawiać z ludźmi.

Przedstawicielka MR zwróciła się do samorządowców z apelem, iż to od nich zależy wdrożenie tej idei w praktyce. "Mamy świadomość, że może się to okazać niebyt łatwe, dlatego postanowiliśmy () państwu pomóc zapoznać się z tym podejściem, a później pomóc zrealizować te opracowane programy w praktyce" - zapewniła.

Mróz wyjaśniła, że konkurs dotacji dla gmin będzie odbywał się w każdym województwie, a Mazowsze jako jedno z pierwszych podpisało umowę na jego przeprowadzenie.

Kolejne spotkanie dla samorządów zainteresowanych rewitalizacją zaplanowano na 20 stycznia w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)