Trwa ładowanie...

McDonald's nie ma pieniędzy na podwyżki, ale ma na dywidendy

Zaledwie kilka dni po masowych protestach pracowników domagających się podwyższenia pensji. McDonald's ogłosił, że w ciągu dwóch lat przeznaczy na wypłatę dywidendy i wykup akcji 20 mld dolarów.

McDonald's nie ma pieniędzy na podwyżki, ale ma na dywidendyŹródło: Flickr / CC, fot: ricardo ricote rodriguez
d3hnajf
d3hnajf

Jak donosi portal Bloomberg.com zapowiedziana suma oznacza 20 proc. wzrost w porównaniu z latami 2011-2013. Inwestorzy giełdowi mogliby mieć powody do zadowolenia, ale jak przekonuje analityk Peter Saleh z Telsey Advisory Group ta podwyżka jest za mała, by akcjonariusze wpadli w euforię. Ostatnie miesiące są dla sieci restauracji trudne: spada sprzedaż w USA, a w związku z tym maleje wycena akcji spółki.

McDonald's zapowiedział również odsprzedanie 1,5 tys. posiadanych restauracji i oddanie ich we franczyzę. Działanie to ma dotyczyć głównie obiektów w Europie, Afryce, na Bliskim Wschodzie i w regionie Pacyfiku.

Choć zdaniem analityków giełdowych wyższa dywidenda nie ma dużego znaczenia, to moment, w którym spółka ogłosiła tę decyzję nie był fortunny z wizerunkowego punktu widzenia. Wiadomość o wyższej dywidendzie podano kilka dni po proteście pracowników, którzy domagali się wyższych płac. W trakcie demonstracji policja dokonała aresztowań (czytaj więcej tutaj Przedstawiciele McDonalda tłumaczyli wówczas, że spełnienie postulatów pracowników jest niemożliwe.

- McDonald's posiada ponad 35,4 tys. restauracji na całym świecie. W USA ok. 90 proc. z nich należy do franczyzobiorców i to oni ustalają wynagrodzenia - mówiła Heidi Barker Sa Shekhem, rzeczniczka McDonald's. - W większości przypadków McDonald's płaci powyżej pensji minimalnej, jednak podwyżka do 15 dolarów za godzinę jest nierealna - dodała.

d3hnajf

W efekcie McDonald's doczekał się oskarżeń o obłudę, które w szybkim tempie rozeszły się po portalach społecznościowych.

"McDonald's twierdzi, że nie ma pieniędzy na podwyżki pensji dla pracowników, ale właśnie ogłosił rekordową, 20 mld dolarów, dywidendę dla akcjonariuszy" - zauważył na Facebooku profil US Uncut, a jego opinię udostępniło dalej ponad 8 tys. internautów.

Zobacz jak wyglądał protesty pracowników McDonald's

d3hnajf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hnajf