Trwa ładowanie...

MdM: Dopłaty w stolicy dwa razy wyższe niż na Lubelszczyźnie

Ponad 25 tys. zł dopłaty w ramach rządowej pomocy będą mogli otrzymać młodzi ludzie kupujący nowe mieszkanie w Gdańsku, Poznaniu i Warszawie. Z miast wojewódzkich najniższe dopłaty będą w Rzeszowie - maksymalnie 18,7 tys. zł.

MdM: Dopłaty w stolicy dwa razy wyższe niż na LubelszczyźnieŹródło: Home Broker
d3e1o3e
d3e1o3e

Choć program Mieszkanie dla Młodych najprawdopodobniej znajdzie się w ofercie banków dopiero w pierwszym kwartale 2014 r., już dziś można wyliczyć limity cen mieszkań kwalifikujących się do programu oraz wysokość dopłat, które obowiązywać będą do końca I kw. 2014 r.

„Ustawa o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez ludzi młodych” ma wspierać osoby do 35 roku życia (w przypadku małżeństwa wystarczy, by warunek spełniało jedno z małżonków, a wniosek musi być złożony do końca roku kalendarzowego, w którym beneficjent ukończył 35 lat) w zakupie pierwszego mieszkania. Program, nazwany popularnie „Mieszkanie dla Młodych”, promuje rodziny z dziećmi. Single i pary bezdzietne mogą otrzymać 10 proc. wartości odtworzeniowej kupowanego mieszkania, a beneficjenci z dziećmi 15 proc. Przy czym jeśli w ciągu pięciu lat od transakcji urodzi się trzecie bądź kolejne dziecko, zostanie wypłacone kolejne 5 proc.

Warto przy tym pamiętać, że dopłaty będą dostępne dla osób kupujących mieszkania o powierzchni do 75 mkw lub domy o powierzchni do 100 mkw (o 10 mkw więcej dla rodziców z trójką dzieci) tylko z rynku pierwotnego, a dopłata będzie liczona dla maksymalnie 50 mkw., co oznacza, że kupujący 50-metrowe mieszkanie otrzymają taką samą dopłatę jak nabywcy większego lokalu.

Warunkiem koniecznym jest zmieszczenie się nieruchomości w limicie cenowym. Limity te, różne dla poszczególnych gmin i ogłaszane przez Bank Gospodarstwa Krajowego, będą liczone jako 110 proc. średniej z dwóch ostatnio ogłoszonych wartości wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 mkw powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych. W większości województw wskaźniki są ogłaszane na przełomie marca i kwietnia oraz września i października, wyjątkiem jest woj. pomorskie, gdzie występuje kwartalne przesunięcie.

d3e1o3e

Home Broker policzył limity, jakie obowiązywać będą w IV kw. 2013 r. i I kw. 2014 r. Oczywiście najdroższe mieszkania kupić będzie można w Warszawie. Limit ceny metra kwadratowego w stolicy wynosić będzie 5864,65 zł, a dopłata do jednego mkw mieszkania wyniesie 533,15 zł, co oznacza, że maksymalnie będzie można otrzymać 26,66 tys. zł. Dopłata w kwocie przekraczającej 25 tys. zł będzie możliwa także w Gdańsku i Poznaniu (odpowiednio 519,95 zł za mkw i 509,50 zł za mkw), w miastach tych maksymalna cena nieruchomości kwalifikujących się do programu wynosić będzie do końca pierwszego kwartału 2014 r. 5718,35 zł i 5604,50 zł.

Limity cen nieruchomości kwalifikujących się do programu Mieszkanie dla Młodych oraz kwoty dopłat dla poszczególnych obszarów

(fot. Home Broker)
Źródło: (fot. Home Broker)

Na najniższe dopłaty w miastach wojewódzkich liczyć mogą rzeszowianie (18,66 tys. zł przy limicie cenowym na poziomie 4105,20 zł za mkw), a mniej niż 20 tys. zł maksymalna kwota pomocy wyniesie też w Opolu, Białymstoku, Lublinie oraz Gorzowie i Zielonej Górze. W pozostałych miastach wojewódzkich będzie to kwota od 20 do 25 tys. zł (od 400 do 500 zł na mkw nieruchomości).

W MdM wprowadzono rozróżnienie na gminy przyległe do miast wojewódzkich i resztę województwa. I tu mamy ciekawostkę, bo limity i dopłaty wcale nie będą najwyższe w okolicach Warszawy, a w gminach sąsiadujących z Gdańskiem, gdzie do programu kwalifikować się będą mieszkania w cenie do 5221,70 zł, a maksymalna dopłata wynieść może 23,7 tys. zł. Od podwarszawskich gmin wyższe limity mieć będą jeszcze miejscowości pod Poznaniem, Krakowem, a nawet pod Łodzią.

d3e1o3e

Najniższe limity obowiązywać będą w województwach ściany wschodniej oraz woj. świętokrzyskim. Lubelskie jest jedynym województwem, w którym limit cenowy będzie niższy niż 3 tys. zł (2970,37 zł). Dopłata do jednego mkw wyniesie tam 270,03 zł, a maksymalna łączna kwota pomocy 13,5 tys. zł (50,1 proc. dopłaty dla Warszawy).

Wsparcie będzie miało formę wkładu własnego do kredytu hipotecznego (przy czym kredyt musi być zaciągany w złotych, na przynajmniej 15 lat i stanowić co najmniej połowę ceny zakupu mieszkania), nie skorzystają więc z niego osoby nabywające mieszkanie za gotówkę. Kupowane mieszkanie musi być pierwszym dla danej osoby i służyć jedynie celowi mieszkaniowemu. Nabytego mieszkania nie będzie można sprzedać szybciej niż po pięciu latach, taki krok grozi obowiązkiem zwrotu części dopłat.

W projekcie ustawy znalazł się także zapis mówiący, iż w przypadku przekroczenia w danym roku limitu pieniędzy przeznaczonych na program, BGK wstrzyma przyjmowanie wniosków o dofinansowanie z terminem na dany rok. Banki będą musiały wówczas zaprzestać sprzedaży tego rodzaju kredytów i poczekać na początek roku. Na kolejne lata (od 2014 do 2018 r.) przeznaczono na Mieszkanie dla Młodych od 600 do 762 mln zł. Przyjmując średnią dopłatę w kwocie 20 tys. zł oznacza to, że roczny budżet wystarczy na 30-40 tys. kredytów rocznie. Taka liczba raczej nie powinna zostać przekroczona. Wprawdzie Rodzina na Swoim w szczytowym okresie cieszyła się większą popularnością (ponad 50 tys. kredytów rocznie), ale warto pamiętać, że obejmowała ona także rynek wtórny i przez pewien czas miała wyższe limity cenowe.

Marcin Krasoń
Home Broker

d3e1o3e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3e1o3e