Trwa ładowanie...
dpo6zf4

ME sceptycznie ocenia sprzedaż polskich aktywów francuskiego EDF

Resort energii sceptycznie ocenia sprzedaż polskich aktywów francuskiego EDF. Gdyby sprzedaż miała podlegać warunkom wolnorynkowym, to pojawia się kwestia bezpieczeństwa energetycznego, które warunkom wolnorynkowym nie podlega - powiedział we wtorek szef resortu Krzysztof Tchórzewski.

Share
dpo6zf4

W ubiegły piątek spółki PGE, Enea, Energa i PGNiG Termika poinformowały w komunikatach, że złożyły wspólnie wstępną, niewiążącą ofertę na zakup akcji i udziałów w spółkach należących do EDF w Polsce. Electricit, de France (EDF), która ma obecnie 10-proc. udział w polskim rynku energii elektrycznej, już rok temu ogłosiła, że chce się pozbyć większości swoich zagranicznych spółek.

Jak mówił we wtorek Tchórzewski, resort "sceptycznie" podchodzi do tak "szerokiego frontu sprzedaży".

"Było porozumienie międzypaństwowe - to państwowa firma francuska (EDF), kupiła w Polsce te dobra. (...) Z punktu widzenia dbania o bezpieczeństwo energetyczne kraju dokonaliśmy zmian, jeśli chodzi o zakwalifikowanie spółek, tych które są strategiczne" - mówił minister.

dpo6zf4

Jak dodał, gdyby sprzedaż francuskich aktywów "miała podlegać regułom w pełni wolnorynkowym, to bezpieczeństwo energetyczne nie jest elementem wolnorynkowym' i stąd - jak podkreślił Polska zagwarantowała sobie prawo do weta co do tego, kto może je kupić. Jak podkreślił Tchórzewski takie prawa mają wszystkie europejskie państwa.

Pytany o ofertę polskich spółek Tchórzewski powiedział, że nie zna jej szczegółów. "Po to są w nich władze korporacyjne" - dodał.

W Polsce EDF posiada udziały w Elektrowni Rybnik, Elektrociepłowni w Krakowie, Elektrociepłownię w Gdańsku, Elektrociepłownię w Gdyni, Elektrociepłownię i sieć ciepłowniczą w Toruniu, Elektrociepłownie i sieć ciepłowniczą w aglomeracji wrocławskiej, Elektrociepłownię i sieć ciepłowniczą w Zielonej Górze (należące do spółki Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja oraz jej spółki zależnej Elektrociepłownia Zielona Góra), inwestycję w blok gazowy w Toruniu.

"EDF to firma rządowa i wiedzieliśmy, co sobą ten kapitał reprezentuje. Gdyby sprzedaż miała podlegać warunkom wolnorynkowym, to pojawia się kwestia bezpieczeństwa energetycznego, które warunkom wolnorynkowym nie podlega" - powiedział minister.

"W przypadku dopuszczenia do dalszego etapu transakcji partnerzy biznesowi przeprowadzą szczegółowe badanie due diligence, które będzie podstawą do decyzji o dalszych krokach w transakcji, w tym złożenia ewentualnej oferty wiążącej, po uzyskaniu wymaganych zgód korporacyjnych" - napisały spółki.

dpo6zf4

Podziel się opinią

Share
dpo6zf4
dpo6zf4