Trwa ładowanie...
d5hu6e1
27-10-2016 17:40

ME: w ramach aukcji 2016 r. powstaną nowe instalacje fotowoltaiczne

Zakładamy, że w ramach aukcji ogłoszonych w 2016 r. powstaną nowe instalacje fotowoltaiczne o mocy zainstalowanej 100 MW - powiedział w czwartek wiceminister energii Andrzej Piotrowski.

d5hu6e1
d5hu6e1

Wiceszef resortu energii zwrócił też uwagę, że wsparcie dla tych instalacji fotowoltaicznych będzie udzielane na okres 15 lat.

Jego zdaniem w 2017 r., jeszcze przed sezonem letnim powstanie przeważająca część tych instalacji.

Piotrowski podkreślił jednocześnie, że resort energii zdecydował się na umożliwienie powstania instalacji fotowoltaicznych z uwagi na szybki proces realizacji inwestycji, bo pozwoli to na szybką weryfikację sprawności działania systemu aukcyjnego.

Zdaniem Piotrowskiego rozwój instalacji fotowoltaicznych ma istotne znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego. "Potrzeba zapewnienia odpowiedniej generacji energii elektrycznej w okresie letnim jest szczególnie istotna w kontekście sytuacji, która miała miejsce w Polsce w sierpniu 2015 r. - powiedział.

d5hu6e1

Zauważył też, że z uwagi na obserwowaną dużą podaż projektów inwestycyjnych w fotowoltaice można przewidzeć, że ceny proponowane w aukcjach na zakup energii z instalacji fotowoltaicznych będą bardzo atrakcyjne.

We wrześniu br. Ministerstwo Energii przedstawiło propozycje cen referencyjnych, czyli maksymalnego poziomu wsparcia - w aukcjach OZE w 2016 r. Na największe wsparcie mogą liczyć biogazownie rolnicze, bez względu na wielkość.

Od 1 lipca br. obowiązuje nowelizacja ustawy o OZE, która wprowadziła nowy termin systemu wsparcia dla producentów energii odnawialnej. Nowelizacja ustawy o OZE wprowadza zupełnie nowe zasady rozliczeń producentów zielonej energii w mikroinstalacjach OZE o mocy do 40 kW, a także zmienia zasady systemu aukcyjnego.

d5hu6e1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d5hu6e1