Trwa ładowanie...

Media społecznościowe to naturalne środowisko dla rekrutacji

O wpływie mediów społecznościowych na proces rekrutacji oraz o przyszłości tej formy selekcji kandydatów opowie Artur Florczak

Media społecznościowe to naturalne środowisko dla rekrutacjiŹródło: sxc.hu
d42h69s
d42h69s

[

]( http://www.magazynrekruter.pl/ )

O wpływie mediów społecznościowych na proces rekrutacji oraz o przyszłości tej formy selekcji kandydatów opowie Artur Florczak - twórca facebookowego portalu pracy „Szukam fajnej pracy”, Prezes agencji doradztwa zawodowego i personalnego Human Garden.

Magazyn Rekruter: Dla jakiej grupy odbiorców dedykowany jest wasz portal „Szukam Fajnej Pracy” na Facebooku?

d42h69s

Artur Florczak: Human Garden działa w obszarze doradztwa personalnego, doradztwa zawodowego, outplacementu i mediów rekrutacyjnych. Chcieliśmy stworzyć przyjazne miejsce do wymiany poglądów oraz doświadczeń. W tym celu powołaliśmy do życia własny portal pracy na Facebooku - „Szukam Fajnej Pracy”, który kierowany jest do wszystkich zainteresowanych szeroko rozumianym tematem pracy, rozwoju osobistego oraz zarządzania zasobami ludzkimi.

Wśród naszych sympatyków mamy osoby szukające pracy, które aktualnie nie są zatrudnione, jak i te, które szukają lepszej pracy. Liczne grono stanowią również pracodawcy i ludzie zawodowo związani z tematyką HR. Cieszy mnie fakt, że grupa jest bardzo aktywna. Na jedną z naszych ankiet oddano prawie 80 000 głosów i są to głosy „podpisane” imieniem i nazwiskiem. To jest olbrzymi potencjał, w tej formie i skali niespotykany do tej pory w innych mediach.

Staramy się tworzyć dobry klimat, ludzie odpowiadają w dogodnym dla siebie momencie, dajemy użytkownikom możliwość dodania do ankiety własnych propozycji odpowiedzi. Biorący udział w ankietach, znają również opinie innych, w tym swoich znajomych, którzy odpowiedzieli już na dane pytanie. Nasi użytkownicy to przede wszystkim ludzie młodzi, 81,6% grupy stanowią osoby w wieku 18-34 lat, ale są również bardziej doświadczeni zawodowo, w tym spora grupa 55+.

Magazyn Rekruter: Jak długo portal istnieje na Facebooku? Jak duża jest liczba uczestników grupy?

Artur Florczak: Portal pod adresem - facebook.com/SzukamFajnejPracy ruszył 23 marca 2010. Grupa naszych sympatyków, którzy polubili już stronę, liczy 30 000 osób i stale rośnie. Profil odwiedzają również inni użytkownicy Facebooka, a zaglądają tu także osoby, które na co dzień z niego nie korzystają. Z analiz Human Garden wiemy, że znajomi naszych fanów to grupa licząca ponad 5 500 000 osób. To ogromny potencjał, do którego jesteśmy w stanie codziennie docierać z nowymi informacjami, pytaniami oraz ofertami pracy, które zamieszczają różne firmy, w tym bardzo duże przedsiębiorstwa polskie oraz koncerny międzynarodowe. Magazyn Rekruter: Czy przewidywali Państwo tak duże zainteresowanie profilem? Co głównie wpłynęło na Wasz sukces?

*Artur Florczak: *Jak z większością pionierskich przedsięwzięć na samym początku dosyć trudno przewidzieć, jak potoczą się losy projektu. Kiedy prywatnie zacząłem korzystać z Facebooka, pomyślałem, że jest to bardzo dobre narzędzie do rekrutacji, a dodatkowo idealnie wpisuje się w genezę i ideę, jaka nam przyświecała już przy tworzeniu nazwy firmy.

d42h69s

Podczas codziennych spotkań z Kandydatami rozmawiamy szczerze i otwarcie, nikogo nie udajemy. Pomyślałem, że warto takim podejściem podzielić się z innymi, tworzyć otwartą na ludzi firmę, bo właśnie ludzie to podstawa naszej działalności.

Oprócz tematów czysto merytorycznych oraz ogłoszeń o pracę, dosyć często na naszej stronie można znaleźć humorystyczne podejście do tematu pracy. Pozwala to wszystkim nabrać dystansu i we w miarę bezbolesny sposób zwrócić uwagę Rekruterom i Kandydatom na ich błędy oraz potknięcia. Członkowie grupy dzielą się swoimi spostrzeżeniami i żywiołowo dyskutują o tym. Profil stanowi także motyw przewodni naszej strony internetowej – www.HumanGarden.pl.

Ponadto uczestniczymy w różnych wydarzeniach z życia HR „na żywo”, tak aby nasi sympatycy mieli informacje z pierwszej ręki. Wspieramy również inicjatywy, mające na celu pomóc młodym zdolnym ludziom w „wybiciu się” w zawodach artystycznych, jako spełnieniu marzeń o fajnej pracy.

d42h69s

Magazyn Rekruter: Czy może to świadczyć o powstawaniu nowej drogi w rekrutacji? Czy inne firmy pójdą za waszym przykładem?

Artur Florczak: Na zachodzie trend jest już bardzo wyraźny. Media społecznościowe i sam Facebook odgrywają coraz większą rolę w procesie rekrutacji i selekcji. Dzisiaj nikogo nie dziwi fakt, że rekruter sprawdza różne informacje o Kandydacie w mediach społecznościowych. Droga ta już istnieje w rekrutacji i widać to chociażby po komercyjnej ofercie kierowanej do rekruterów ze strony czołowych portali społecznościowych.

Sporo firm konkurencyjnych chce u nas zamieszczać swoje ogłoszenia rekrutacyjne, ale z oczywistych powodów publikujemy tylko ogłoszenia własne i Klientów końcowych. Zauważyliśmy już kilka firm z naszej branży, które starają się zaistnieć na Facebooku, powstają nawet próby sklonowania naszego pomysłu, ale jak na razie bez większego powodzenia.

Magazyn Rekruter: Jaką przyszłość działań rekrutacyjnych przewidujecie dla social media? Czy mogą one wyprzeć tradycyjne formy rekrutacji?

*Artur Florczak: *Social media to naturalne środowisko dla rekrutacji. Facebook dynamicznie rozwija się, zarówno jako sama aplikacja, jak i w warstwie świadomości użytkowników co do jego możliwości.

d42h69s

Życie potrafi zaskakiwać i wszyscy znamy już przykłady oraz efekty „facebookowych rewolucji” z Tunezji i Egiptu. Myślę, że tradycyjne formy rekrutacji jeszcze pozostaną, ale od dosyć dawna widzimy w czołowych portalach pracy powiązania z social media i słynne już facebookowe „Lubię to!”.

Co przyniesie przyszłość, czy media społecznościowe zrewolucjonizują również działania rekrutacyjne? - Czas pokaże. Osobiście wierzę, że tak właśnie będzie.

d42h69s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d42h69s

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj