Menedżerowie zarabiają prawie 10 tysięcy złotych miesięcznie. W których branżach jest najlepiej?
Oto najnowszy raport płacowy za 2014 rok.
24.07.2015 17:02
Niemal 10 tysięcy złotych brutto wyniosła średnia miesięczna pensja oferowana menedżerom w 2014 roku - wynika z badania firmy Antal. Od lat w czołówce najlepiej zarabiających znajdują się specjaliści z tych samych branż i tak samo od lat mogą oni liczyć na regularny wzrost płac.
Na pierwszym miejscu pod względem zarobków stoją w naszym kraju menedżerowie wyższego szczebla, niezależnie od branży, w jakiej robią karierę. W tej kategorii średnie zarobki to aż 17 tysięcy złotych. Na drugim - kadra zarządcza w firmach prawniczych z średnią pensją rzędu ponad 12 tysięcy złotych. Ostatni na podium są zaś menedżerowie odpowiedzialni za sprzedaż i marketing. Mogą oni liczyć na 10 tys. złotych wypłaty (wszystkie wyliczenia to kwoty brutto).
- W tych sektorach, mimo wystarczającej liczby odpowiednich kandydatów na rynku pracy, pracownicy mogą liczyć na wysokie wynagrodzenia - komentuje Artur Skiba, prezes zarządu Antal. Co ciekawe, z roku na rok pensje w tych branżach wzrastają.
Nie wszędzie jednak jest tak różowo. W zeszłym roku wynagrodzenia gorsze niż w roku 2013 dostawali menedżerowie pracujący w takich sektorach jak bankowość, ubezpieczenia i logistyka. Wciąż jednak były to duże kwoty: 8,4 tysiąca złotych dla bankowości i ubezpieczeń i 8,3 tysiąca dla logistyki.
Analitycy rynku mają niezmiennie dobre wiadomości dla informatyków, prawników i kadrowców. Dlaczego?
- W przypadku prawników w grę wchodzi znaczna liczba rotacji na stanowiskach menedżerskich oraz prężne rozwijanie nowych specjalizacji wśród kancelarii, które chcą powiększać swoje zespoły o nowe linie biznesowe - tłumaczy Agnieszka Pastuła z Antal.
Z kolei informatycy mogą liczyć na podwyżki wynikające ze zmiany organizacji pracy. - Zauważamy mocno rozwijający się rynek outsourcingu IT, na którym coraz więcej programistów wybiera pracę przy konkretnych projektach, określonych czasowo. Wynagrodzenia kontraktorów najczęściej są wyższe niż pracowników na etatach - komentuje Aleksandra Kujawa z Antal._ ** _
Co się zaś tyczy specjalistów HR, Antal mówi o poprawie koniunktury na rynku polskim i tym, co organizacje mogą zaoferować swoim kandydatom. "Pracownicy HR, dbający o ten aspekt personalny są coraz bardziej doceniani, co przekłada się na ich wynagrodzenia" - czytamy w raporcie.
Zobacz też: * *Zarobki prezesów banków jak wynagrodzenie kilku tysięcy pracowników