Merkel i Sarkozy chcą międzynarodowych zasad wynagradzania bankierów

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Nicolas Sarkozy
potwierdzili, że chcą zaostrzenia na płaszczyźnie międzynarodowej zasad wypłacania
premii dla bankierów.

Merkel i Sarkozy chcą międzynarodowych zasad wynagradzania bankierów

01.09.2009 | aktual.: 01.09.2009 13:09

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Nicolas Sarkozy potwierdzili, że chcą zaostrzenia na płaszczyźnie międzynarodowej zasad wypłacania premii dla bankierów.

"Należy skończyć ze skandalem wokół premii dla menedżerów banków" - powiedział Sarkozy na konferencji prasowej po rozmowach z niemiecką kanclerz w Berlinie.

Zapowiedział, że Francja i Niemcy zamierzają wprowadzić własne regulacje dotyczące wynagradzania bankierów, bez względu na to, czy inne kraje poprą takie rozwiązania. Już w zeszły wtorek Sarkozy ogłosił, że Francja wprowadzi ograniczenia dotyczące premii dla maklerów bankowych. Dwie trzecie premii dla maklerów będzie zależne od ich wyników finansowych, a tylko jedna trzecia przyznawana automatycznie. Bankom, które nie zaakceptują nowych reguł, prezydent zagroził sankcjami.

Merkel i Sarkozy uważają, że sprawa ta powinna być centralnym tematem szczytu G20 w Pittsburghu w USA 24 i 25 września, który ma być poświęcony reformie rynków finansowych, zainicjowanej na zeszłorocznym spotkaniu grupy państw uprzemysłowionych i o wschodzących gospodarkach w Londynie.

Przywódcy obu krajów zapowiedzieli, że we wtorek wystosują list do szwedzkiego przewodnictwa UE z propozycją uzgodnienia wspólnego stanowiska państw Unii na szczyt G20.

W ocenie niemieckiej kanclerz na razie nie jest pewne, czy szczyt w Pittsburghu zakończy się sukcesem. "Ale nie wolno przegapić szansy" - dodała.

Merkel opowiedziała się również za uzgodnieniem międzynarodowych regulacji, które zapobiegłyby temu, by jeden bank osiągał takie rozmiary i znaczenie dla całego systemu finansowego, że w kryzysowej sytuacji byłby zdolny do "szantażowania rządu".

Jak tłumaczyła, w związku z kryzysem finansowym wiele państw zmuszonych było wspierać zagrożone banki, by nie doszło do załamania systemów finansowych. Zdaniem Merkel należy wprowadzić wymogi uzależniające wysokość własnego kapitału banku od stopnia ryzyka, które on ponosi.

Na konferencji prasowej Merkel i Sarkozy zagrozili również Iranowi, że jeśli nie odpowie w zadowalający sposób na ofertę społeczności międzynarodowej dotyczącą rezygnacji przez Teheran z programu nuklearnego, rozważy ona zaostrzenie sankcji wobec tego kraju.

Anna Widzyk

Źródło artykułu:PAP
bankowcyfinansewynagrodzenia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)