Trwa ładowanie...

MF chce wykupić przed terminem bony o wartości 1-2 mld zł

Ministerstwo Finansów zorganizuje w tym roku jeszcze jeden przetarg odkupu bonów skarbowych zapadających w lutym i marcu 2012 r. - poinformował resort finansów w komunikacie. Ministerstwo deklaruje chęć odkupienia papierów o wartości 1-2 mld zł.

MF chce wykupić przed terminem bony o wartości 1-2 mld złŹródło: Thinkstockphotos
d34155o
d34155o

Przetarg zaplanowano na przyszły wtorek. Będzie to piąta w tym roku aukcja odkupu bonów, ostatnią przeprowadzono 19 grudnia.

Ponadto resort finansów poinformował w piątek, że w pierwszej połowie grudnia przeprowadził transakcje odkupu obligacji zagranicznych i dokonał ich umorzenia. Chodzi o obligacje zapadające w 2012 r. nominowane w dolarach o terminie wykupu 3 lipca 2012 r. (odkup o wartości 37,1 mln dol.) i obligacje nominowane w euro o terminie wykupu 12 marca 2012 r. (odkup o wartości 6 mln euro).

"Odkup obligacji umożliwił uzyskanie oszczędności w kosztach obsługi długu zagranicznego wyższych od utraconych potencjalnych dochodów, które by powstały w wyniku lokowania posiadanych środków walutowych. Dodatkowo w rezultacie przeprowadzonego odkupu dług publiczny obniżony został o ok. 150 mln zł" - poinformowało ministerstwo.

W poniedziałek Ministerstwo Finansów odkupiło za ponad 2,2 mld zł bony skarbowe, których termin wykupu przypadał na pierwszą połowę 2012 roku. Zgłoszony popyt był prawie dwa razy większy. Według resortu transakcja pozwoli obniżyć relację długu publicznego względem PKB o 0,15 proc.

d34155o

Według MF tego typu aukcje są standardową procedurą zarządzania płynnością budżetu państwa, prowadzoną przez resort finansów co roku. Ministerstwu bardziej opłaca się odkupić papiery niż trzymać wolne środki na lokatach.

Poniedziałkowa aukcja odkupu bonów była już czwartą w tym roku. W zeszłym roku resort finansów przeprowadził także cztery tego typu aukcje, w tym dwie w grudniu 2010 r. MF odkupiło wtedy bony za 5,9 mld zł.

d34155o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34155o