MF chce zwiększyć efektywność zarządzania środkami publicznymi

Resort finansów chce zwiększyć efektywność zarządzania środkami publicznymi i płynnością Skarbu Państwa - wynika z projektu nowelizacji ustawy o finansach publicznych, który w piątek trafił do uzgodnień. Zmiany mają obniżyć w 2014 r. państwowy dług o 6,8 mld zł.

MF chce zwiększyć efektywność zarządzania środkami publicznymi
Źródło zdjęć: © AFP | John Thys

Zmiany przepisów są konieczne, aby obniżyć poziom długu publicznego oraz zminimalizować koszty jego obsługi m.in. "poprzez zmniejszenie potrzeb pożyczkowych Skarbu Państwa wynikających z wykorzystania aktywów finansowych jednostek sektora finansów publicznych w zarządzaniu płynnością budżetu państwa" - wskazano w uzasadnieniu do projektu.

Wyjaśniono, że niektóre jednostki sektora finansów publicznych np. jednostki kultury, PAN, samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej, uczelnie publiczne, niewykorzystujące na bieżącą działalność części posiadanych pieniędzy, lokują je np. w bankach. A tymczasem Skarb Państwa, by finansować potrzeby pożyczkowe pozyskuje pieniądze na rynku sprzedając skarbowe papiery wartościowe. Podkreślono, że część tych papierów kupują banki, za pieniądze ze środków lokowanych przez jednostki sektora finansów publicznych.

MF podkreślił, że taka sytuacja jest nieefektywna z punktu widzenia zarządzania i gospodarowania środkami publicznymi oraz płynnością Skarbu Państwa, a także całego sektora finansów publicznych, gdyż generuje niepotrzebne koszty.

Chodzi o różnice między kosztem wykupu papierów wartościowych przez Skarb Państwa a oprocentowaniem lokat, na których jednostki te lokują niewykorzystane środki.

Z wyliczeń resortu wynika, że proponowane zmiany mogą dać oszczędności związane z obsługę długu. Dodano, że w efekcie zmian w 2014 r. państwowy dług publiczny mógłby obniżyć się o 6 mld 751 mln zł, czyli o 0,4 proc. PKB.

"Szacunek wpływu proponowanych rozwiązań tylko z tytułu poprawy zarządzania płynnością na poziom państwowego długu publicznego w 2014 r., wskazuje na możliwość obniżenia długu o ok. 0,4 proc. w relacji do PKB, a także nieznacznej poprawy wyniku sektora finansów publicznych" - napisano.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)