MF: Jednolity Plik Kontrolny pomoże w kontrolach firm od lipca br.
Warszawa, 09.03.2016 (ISBnews) - Zgodnie z nowelizacją ordynacji podatkowej, Jednolity Plik Kontrolny (JPK) będzie stosowany wobec tzw. dużych podmiotów od 1 lipca 2016 r. Przyspieszy przeprowadzenie czynności sprawdzających i kontroli oraz pozwoli m.in. na skuteczniejsze przeciwdziałanie nieprawidłowościom, takim jak wyłudzenia VAT czy unikanie opodatkowania, podał resort finansów.
09.03.2016 | aktual.: 09.03.2016 17:38
"Administracja skarbowa dostosowuje się do nowych warunków by efektywnie współpracować ze zinformatyzowanymi podmiotami gospodarczymi. Szybkie przystosowanie się do elektronicznego środowiska gospodarczego umożliwi lepszą obsługę podatników, ale też skuteczniejsze reagowanie na zjawiska stanowiące zagrożenie dla systemów podatkowych, takie jak przestępstwa karuzelowe czy przerzucanie dochodów do rajów podatkowych. Celem tych działań jest zarówno ochrona systemów podatkowych, jak i zapewnienie warunków uczciwej konkurencji podmiotom działającym zgodnie z prawem" - czytamy w komunikacie.
Resort finansów przypomina, że od lipca 2016 r., zgodnie z nowelizacją Ordynacji podatkowej, Jednolity Plik Kontrolny będzie stosowany wobec tzw. dużych podmiotów (w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej)
. Mali i średni przedsiębiorcy, w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej w okresie od dnia 1 lipca 2016 r. do dnia 30 czerwca 2018 r. mogą przekazywać dane w postaci elektronicznej odpowiadającej strukturze logicznej.
"Efektem tego będzie skrócenie czasu kontroli, zmniejszenie jej uciążliwości oraz obniżenie kosztów. W wielu przypadkach przekazanie pliku będzie odbywało się wyłącznie w ramach czynności sprawdzających, po których kontrola u podatnika w ogóle nie będzie konieczna. Podatnicy zyskają także nowy mechanizm kontroli wewnętrznej, który pozwoli monitorować pracę służb księgowych" - czytamy także.
Dodatkowym efektem wprowadzonego rozwiązania może być wykorzystanie struktury zestawienia faktur jako narzędzia w komunikacji między podatnikami. Możliwe stanie się przekazywanie zestawień faktur w formacie xml, których księgowanie będzie mogło być zautomatyzowane.
Według resortu administracja zyska narzędzie umożliwiające szybkie przeprowadzenie czynności sprawdzających i kontroli. Dostęp do uporządkowanych danych pozwoli na szybkie ustalanie nieprawidłowości, ale również przyśpieszy potwierdzanie prawidłowości rozliczeń.
"Dodatkową korzyścią będzie możliwość ujednolicenia procedur sprawdzających i kontrolnych, co powinno przełożyć się na efektywniejsze zarządzanie zespołami realizującymi czynności kontrolne. Nie bez znaczenia będzie też obniżenie kosztów związanych z coraz szerszym stosowaniem dokumentacji w formie elektronicznej" - podano także.
(ISBnews)