Trwa ładowanie...
d24hxxh
mf
15-07-2012 16:36

MF: minister Rostowski ws. artykułu w "GW" (komunikat)

...

d24hxxh
d24hxxh

15.07. Warszawa - MF przekazuje stanowisko ministra finansów ws. artykułu opublikowanego w "Gazecie Wyborczej":

W związku z informacjami zamieszczonymi w "Gazecie Wyborczej" z 14 lipca 2012r. w artykule Renaty Grochal o debacie w Platformie Obywatelskiej w sprawie "in vitro", wyjaśniam co następuje:

Nie jest prawdą, że posługiwałem się argumentem finansowym w celu utrącenia projektu "in vitro".

Nie uważam, że kolejnym krokiem po wprowadzeniu ustawy o "in vitro" musi koniecznie być refundacja tej procedury przez NFZ.

d24hxxh

Nawet zakładając, że procedura "in vitro" byłaby finansowana kiedyś z NFZ, mogłoby to odbywać się kosztem innych zabiegów i wobec tego nie musiałoby wpływać na stan finansów NFZ.

Co więcej, obecnie Ministerstwo Finansów nie dysponuje obliczeniami prawdopodobnych kosztów tej procedury.

Ustawa o "in vitro" przedstawia kilka bardzo trudnych do rozwiązania dylematów moralnych, zaś argument finansowy powinien pozostać tu kwestią zdecydowanie drugorzędną, zarówno dla zwolenników jak i dla osób mających poważne wątpliwości co do tej metody.

Jestem pewien, że wszyscy uczestnicy tej debaty w Platformie Obywatelskiej podchodzą do niej zgodnie ze swoim sumieniem.

d24hxxh

Jacek Rostowski

Artykuł (fragment)

Na dodatek minister finansów Jacek Rostowski (przeciwnik in vitro) powtarza, że kolejnym krokiem będzie refundacja sztucznego zapłodnienia, a Polski nie stać na to w kryzysie. Chociaż koszt zabiegów in vitro wcale nie byłby taki wysoki. Ewa Kopacz - jeszcze jako minister zdrowia - wyliczyła, że budżet państwa musiałby na to wydać około 100 mln zł rocznie. Jednak argument finansowy Rostowskiego może działać na wyobraźnię polityków. Ministrowi udało się zresztą utrącić już jeden projekt - bony opiekuńcze. Na zamkniętych spotkaniach powtarzał, że Polski nie stać na wprowadzenie takiego rozwiązania i dodawał, że "seniorami powinno zajmować się nie państwo, tylko rodziny", czyli najczęściej kobiety. I Platforma porzuciła pomysł bonów opiekuńczych.

Więcej... http://wyborcza.pl/1,75968,12126430,Paraliz_Platformy__Dlaczego_Tusk_boi_sie_in_vitro.html#ixzz20cvzg1fs

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ akuc/

d24hxxh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d24hxxh