Trwa ładowanie...
d4jo4it

MF może utrzymać w III/IV wyższe tempo fin. potrzeb pożyczkowych; później istotnie ograniczy podaż -

29.02. Warszawa (PAP) - Ministerstwo Finansów, po tym jak w ciągu dwóch pierwszych miesięcy bieżącego roku, sfinansowało 42 proc. całorocznych potrzeb pożyczkowych, również w marcu...

Share
d4jo4it

29.02. Warszawa (PAP) - Ministerstwo Finansów, po tym jak w ciągu dwóch pierwszych miesięcy bieżącego roku, sfinansowało 42 proc. całorocznych potrzeb pożyczkowych, również w marcu i kwietniu może utrzymać wyższe od średniego tempo finansowania. Później istotnie ograniczy podaż SPW - poinformował Piotr Marczak, dyrektor Departamentu Długu Publicznego w resorcie finansów.

"Po lutym sfinansowaliśmy 42 proc. całorocznych potrzeb pożyczkowych budżetu państwa. Jeżeli sytuacja rynkowa pozwoli, w marcu i kwietniu może być utrzymane tempo finansowania potrzeb pożyczkowych wyższe od średniego. Później istotnie ograniczymy podaż papierów skarbowych" - poinformował w środę Marczak.

"W marcu, tak jak w lutym, zrezygnowaliśmy z przetargu zamiany. Zamiast niego przeprowadzimy standardową aukcję obligacji 5-letnich o stałym oprocentowaniu. Na obligacje te zgłaszany jest duży popyt, a jednocześnie utrzymują się trudności w dostępie do obligacji wykupywanych w najbliższych miesiącach" - dodał.

Przypomniał również, że w marcu resort ponownie ograniczył liczbę przetargów bonów skarbowych

d4jo4it

"Planujemy kolejne oddłużenie w tych papierach" - powiedział.

MF zaoferuje w marcu na trzech przetargach obligacje za 4,0-9,5 mld zł oraz na jednym przetargu 52-tygodniowe bony skarbowe za 1,0-3,0 mld zł.

Marczak poinformował również, że do zakończenia finansowania potrzeb walutowych na ten rok resortowi wystarczy jedna emisja zagraniczna w euro lub dolarze amerykańskim.

"Poprzedni rok zakończyliśmy ze stanem środków walutowych związanych z zarządzaniem długiem w wysokości ponad 2,6 mld euro. Po uwzględnieniu wyemitowanych w tym roku obligacji na rynki zagraniczne, przygotowywanych mniejszych projektach oraz zaciągniętych i planowanych kredytów w międzynarodowych instytucjach finansowych, nasze zapotrzebowanie na waluty jest ograniczone" - powiedział.

d4jo4it

"Do zrealizowania wariantu bazowego finansowania zagranicznego wystarczyłaby tylko jedna emisja benchmarkowa w euro lub dolarze. Możemy więc elastycznie reagować na nastroje rynku krajowego i międzynarodowego" - dodał.

MF w lutym zwiększyło poziom środków złotowych i walutowych o prawie 10 mld zł.

"Po lutym poziom rezerw środków złotowych i walutowych został zwiększony został do ponad 40 mld zł" - poinformował Marczak.

Szef departamentu długu podał również, że po istotnym wzroście portfela inwestorów zagranicznych w styczniu, w lutym nie występował wyraźny trend w napływie kapitału zagranicznego na lokalny rynek SPW.

d4jo4it

"W lutym nie występował wyraźny trend w przepływach kapitału zagranicznego" - poinformował Marczak.

"W styczniu portfel papierów skarbowych inwestorów zagranicznych wzrósł o 6,0 mld zł (w tym obligacji o 7,1 mld zł), osiągając rekordowo wysoki poziom 160,2 mld zł (w tym 159,6 mld zł obligacji). Na polski rynek napływał zarówno nowy kapitał zagraniczny, jak i kapitał z wykupionych w styczniu obligacji (dotychczasowi inwestorzy w całości zrolowali zapadające w styczniu obligacje o wartości 4,1 mld zł)" - dodał. (PAP)

bg/ ana/

d4jo4it
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4jo4it
d4jo4it