MF opublikowało założenia do programu e‑Podatki, szacowanego na 281 mln zł

Ministerstwo Finansów opublikowało w
poniedziałek założenia do programu e-Podatki. Wartość projektów
składających się na program to około 281 mln zł. W celu
zapewnienia finansowania realizacji programu działania kluczowe
dla uruchomienia projektów, jak np. wybór dostawców, czy
przygotowanie studium wykonalności powinny zostać zakończone do
grudnia 2009 r.

Program e-Podatki jest to zespół działań organizacyjnych, legislacyjnych i informatycznych mających na celu wyposażenie administracji podatkowej w nowoczesne narzędzia zarządzania informacją. Program ma wspierać realizację ustawowych zadań administracji podatkowej m.in. poprzez zwiększenie stopnia realizacji wpływów podatkowych oraz podniesienie efektywności.

Jak podano w dokumencie program e-Podatki będzie wypełnieniem umowy dotyczącej realizacji projektów indywidualnych w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-13, Priorytet VII Społeczeństwo informacyjne - Budowa elektronicznej administracji: e-Deklaracje 2, e-Podatki, e-Rejestracja zawartej pomiędzy MSWiA a MF. Wartość projektów wchodzących w skład programu e-Podatki została określona na około 281 mln zł.

Według harmonogramu przedstawionego w programie obecnie jest on w fazie inicjacji, która potrwa od 4 do 6 miesięcy, a kolejnym etapem będzie faza przygotowawcza trwająca od 9 do 12 miesięcy. Jednym z działań w fazie przygotowawczej będzie przygotowanie dokumentacji przetargowej dla dostawców systemu, wybór dostawców i narzędzi oraz podpisanie kontraktów z dostawcami.

Z dokumentu wynika, że wybór dostawców powinien nastąpić do grudnia 2009 r.

"W celu zapewnienia finansowania realizacji Programu na mocy zawartej preumowy, konieczne jest, aby działania w ramach Fazy Przygotowawczej kluczowe dla uruchomienia projektów, takie jak np. wybór poddostawców, przygotowanie studium wykonalności, zostały ukończone do grudnia 2009 roku. Dlatego też niezbędna jest jak najszybsza realizacja działań Fazy Inicjacji" - napisano w rekomendacjach do programu.

"Rekomenduje się, aby szczególną uwagę poświęcić procedurom zakupowym. W związku z faktem, że procedura przetargowa prowadzona według Ustawy o zamówieniach publicznych jest skomplikowana i czasochłonna (4 - 5 miesięcy) rekomendowane jest: Zapewnienie wsparcia prawnego w zakresie prawa zamówień publicznych niezbędnego do przeprowadzenia procedury wyboru Partnera, Uruchomienie i przeprowadzenie procedury wyboru Partnera" - napisano także. (PAP)

Źródło artykułu:PAP
informatykamfwgiełda

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)