MF: Polska nadal spełniała kryteria konwergencji dot. inflacji i stóp w XI
Warszawa 09.01.2015 (ISBnews) - Polska nadal spełniała w listopadzie 2014 r. dwa z kryteriów konwergencji nominalnej, wymaganych od państw chcących przyjąć euro - kryterium inflacji i stóp procentowych, wynika ze styczniowego "Monitora konwergencji nominalnej", opublikowanego przez Ministerstwo Finansów.
09.01.2015 15:31
"W listopadzie 2014 r. Polska wypełniała kryterium stabilności cen. Średnie 12-miesięczne tempo wzrostu indeksu HICP wyniosło 0,2% (historycznie najniższy poziom) i było niższe o 1,1 pkt proc. od wartości referencyjnej (1,3%). Wartość referencyjna została obliczona na podstawie danych z 3 państw o najbardziej stabilnych cenach, wśród których znalazły się Cypr, Portugalia oraz Hiszpania" - czytamy w dokumencie.
Z grupy referencyjnej wykluczone zostały Bułgaria oraz Grecja, w których średnie 12-miesięczne tempo wzrostu cen było znacząco niższe od średniej w strefie euro (o odpowiednio 2,0 i 1,8 pkt. proc.).
"W listopadzie 2014 r. Polska wypełniała kryterium stóp procentowych. Średnia długoterminowa stopa procentowa za ostatnie 12 miesięcy wyniosła 3,7% (historycznie najniższy poziom), a tym samym ukształtowała się o 1,8 pkt proc. poniżej wartości referencyjnej, która wyniosła 5,5%. Podstawą do obliczenia wartości referencyjnej były dane z Portugalii oraz Hiszpanii" - napisał także resort.
Cypr pozostawał wyłączony z analizy jako państwo, które nie finansuje zadłużenia sektora publicznego poprzez emisję instrumentów dłużnych na rynkach finansowych.
W związku z nałożoną na Polskę procedurą nadmiernego deficytu nie jest wypełnione kryterium fiskalne.
"Działania Polski w celu obniżenia deficytu sektora instytucji rządowych i samorządowych poniżej 3% PKB zostały pozytywnie ocenione przez Komisję Europejską. Wiosną 2015 r. Komisja Europejska przedstawi kolejną ocenę działań Polski, bazującą na programie konwergencji i raporcie o działaniach podjętych w celu zredukowania nadmiernego deficytu" - czytamy dalej.
Dokumenty te mają zostać przekazane do Komisji Europejskiej i Rady UE w kwietniu 2015 r.
"Prognozy Komisji Europejskiej wskazują, że Polska powinna wypełnić kryterium fiskalne w 2016 r. (na podstawie danych za 2015 r.). Procedurą nadmiernego deficytu objętych jest 11 z 28 państw UE" - podkreślono także.
Kryterium kursu walutowego nie jest wypełnione ze względu na fakt, że Polska nie uczestniczy w mechanizmie ERM II, przypomina także resort.
Wchodząc w 2004 r. do Unii Europejskiej Polska zobowiązała się do przyjęcia wspólnej waluty, jednak bez określania terminów.
(ISBnews)