Trwa ładowanie...
djmd3v3
23-09-2016 12:06

MF utrzymało w październiku oprocentowanie obligacji detal. na poziomie z IX

Warszawa, 23.09.2016 (ISBnews) - Ministerstwo Finansów postanowiło nie zmieniać w październiku br. oprocentowania serii obligacji skarbowych, poinformował resort. Obligacje z październikowej oferty będą sprzedawane w drodze zamiany po znacznie niższej cenie w stosunku do standardowej. W ofercie znajdą się również po raz pierwszy Rodzinne Obligacje Skarbowe 6- i 12-letnie. 

Share
djmd3v3

"Ze względu na duży wykup obligacji oszczędnościowych w październiku, w tym wykup zeszłorocznej emisji specjalnej - Listopadowej 11, przygotowaliśmy dla naszych nabywców wyjątkową ofertę zamiany. Nasi klienci, zamierzający kontynuować oszczędzanie, będą mogli kupić w drodze zamiany obligacje po specjalnej, niższej cenie. W ramach jednorazowej promocji, w październiku obniżyliśmy cenę zamiany obligacji do 99,70 zł. Oznacza to, że zakup obligacji w drodze zamiany przyniesie wyższy zysk. Widać to chociażby na przykładzie obligacji dwuletnich z oprocentowaniem 2,00%, które kupione w zamianie po cenie 99,70 zł, przyniosą zysk w wysokości 2,15%. Obniżona cena zamiany dotyczy wszystkich obligacji ze standardowej oferty" - powiedział wiceminister finansów Piotr Nowak, cytowany w komunikacie.

Oprocentowanie 2-letnich papierów skarbowych wynosi 2,00% w skali roku. Pozostałe obligacje w pierwszym okresie odsetkowym oprocentowane są odpowiednio: 2,10% dla 3-latek, 2,30% dla 4-latek oraz 2,50% dla 10-latek.

Poza standardowo sprzedawanymi czterema rodzajami obligacji oszczędnościowych w ofercie znajdą się również nowe Rodzinne Obligacje Skarbowe: 6-letnie i 12-letnie. 6-letnie obligacje (ROS) w pierwszym roku będą oprocentowane na poziomie 2,60%. W kolejnych rocznych okresach odsetkowych oprocentowanie będzie obliczane jako suma inflacji i marży w wysokości 1,75%. Natomiast 12-letnie obligacje (ROD) w pierwszym roku będą oprocentowane na poziomie 3,00%. W kolejnych rocznych okresach odsetkowych oprocentowanie będzie obliczane jako suma inflacji i marży w wysokości 2,00%.

"Preferencyjne w stosunku do standardowej oferty warunki oprocentowania, w tym zarówno pierwszy kupon, jak i wysoka marża utrzymana do ostatniego roku, są zachętą dla beneficjentów programu Rodzina 500+ do regularnego oszczędzania otrzymywanych środków" - dodał Nowak.

djmd3v3

Jak podał resort, oferta Rodzinnych Obligacji Skarbowych skierowana jest do osób, które środki otrzymane z programu Rodzina 500+ będą chciały oszczędzać na realizację przyszłych potrzeb swoich dzieci. "Jest to najbezpieczniejsza forma oszczędzania. Konstrukcja oprocentowania, które wynika wprost z inflacji (w przypadku ujemnego wskaźnika przyjmuje się zero) i marży, gwarantuje, że nabywca takich obligacji zawsze ma pewność osiągnięcia zysku bez względu na zmiany zachodzące w gospodarce i na rynku finansowym" - podkreślił wiceminister.

Według resortu, w razie konieczności wcześniejszego zakończenia oszczędzania można skorzystać z opcji przedterminowego wykupu i wycofać zgromadzone oszczędności (zwrócić dowolną liczbę posiadanych obligacji). W przypadku skorzystania z tej możliwości, wartość narosłych odsetek zostanie pomniejszona o opłatę, która wynosi 0,70 zł dla każdej obligacji 6-letniej i 2 zł dla obligacji 12-letniej.

Agentem emisji papierów skarbowych jest PKO Bank Polski i właśnie w placówkach tego banku oraz punktach obsługi klientów Domu Maklerskiego PKO BP można nabywać obligacje. Możliwy jest też zakup przez telefon i internet.

(ISBnews)

djmd3v3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
djmd3v3
djmd3v3